16-02-2023

20 ЛЮТОГО - ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

 

День Героїв Небесної Сотні  - пам’ятний день,  встановлений указом Президента України від 11 лютого 2015 року і відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників  Революції Гідності та увічнення пам’яті  Героїв Небесної Сотні. Саме 20 лютого почалася війна, в якій українці захищали свої цінності, а путінський режим намагався підкорити Україну. Героями Небесної Сотні стали люди різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Найстарішому виповнилося 82 роки, а наймолодшому – лише 17. 

Докладніше

 

Розстріл активістів Майдану є одним з найтрагічніших етапів сучасної історії України. 105 учасників Революції Гідності посмертно присвоєно звання Герой України. Історія нинішніх подій в Україні щодня викарбовує нові імена героїв – захисників держави у книзі вічної пам’яті. Тому ми й говоримо, що Небесна Сотня – то перша когорта вже Небесної Січі.

 

Долучаючись до вшанування  пам’яті Героїв Небесної Сотні бібліотека Національного транспортного університету пропонує ознайомитись з книжковою виставкою «До дня Героїв Небесної Сотні». В експозиції представлені книги і публікації в журналах та збірках з фонду бібліотеки,  які розкажуть про тих, хто не побоявся куль та   поклав своє життя за Україну.

 

Для пошуку інших видань даної тематики радимо скористатися електронними ресурсами та традиційними каталогами. Виставка експонується на 8 поверсі НБК, кім. 802 (науковий читальний зал).

 

 13-02-2023

БІБЛІОТЕЧНИЙ ДОСВІД

 

 

 

10 лютого 2023 року в. о. директора бібліотеки  Олена МІРОШНИК взяла участь в нараді керівників університетських бібліотек Києва та Ірпеня на базі Наукової бібліотеки Українського державного університету ім. М. Драгоманова  за темою «Особливості роботи бібліотек ЗВО під час воєнного стану». На нараді колеги ділились досвідом щодо вимог до бібліотек під час проходження університетами акредитацій освітніх програм, підтримки наукових досліджень, академічної доброчесності та інших питань.

 

 

 08-02-2023

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖІНОК І ДІВЧАТ У НАУЦІ

11 лютого, починаючи з 2016 року, за рішенням ООН відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці. Заснуванню цієї дати передувала прийнята 20 грудня 2013 р. резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Наука, техніка та інновації в цілях розвитку», в якій зізнавався рівний доступ жінок і дівчат будь-якого віку до досягнень і розвитку науки, техніки і інновацій як запорука забезпечення гендерної рівноправності в даній сфері. Вже через два роки на черговому пленарному засіданні Генеральної асамблеї ООН резолюцію (70/212) проголосили 11 лютого Міжнародним днем жінок і дівчат у науці. Україна належить до країн із високим рівнем участі жінок в наукових дослідженнях і розробках. Причому на даний момент в Україні жінок у науці 47% — майже вдвічі більше, ніж в середньому у світі.

У 2018 році була запроваджена українська премія, яка є частиною глобальної Програми L’ORÉAL-ЮНЕСКО “Для жінок у науці”. Вона створена для молодих жінок, які професійно займаються науковими дослідженнями у галузі STEM (наука, технології, інжиніринг, математика) та заохочення їх до розвитку української науки.

Докладніше

 

Українки успішно працюють у різних галузях наук. Найбільше жінок-науковців у галузі суспільних (65,8%), медичних (65,2%), гуманітарних (60,3%) наук. У галузі технічних наук їх всього - 34,1%.

За останні три роки число учасниць у відділеннях фізики, математики і астрономії Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН зросло на 10% у кожному відділенні, а у сфері технічних і комп’ютерних наук – на 15%. Така тенденція згодом виведе Україну в десятку світового рейтингу.

Паростки перших наукових шкіл КАДІ, заснованих нашими вченими , у тому числі жінками-науковцями дали непересічний урожай комплексу сучасних досліджень.

 

Серед перших жінок-науковців нашого Університету були:

Безбородова Горислава Борисівна;

Здерева Тамара Олександрівна;

Колосюк Діна Сергіївна;

Стасовська Оксана Артемівна.

 

Цю славетну традицію продовжують сучасні наукіні нашого Університету. Багато з них очолюють структурні підрозділи НТУ:

Автушенко Ірина Борисівна;

Базилюк Антоніна Василівна;

Бакуліч Олена Олександрівна;

Богачевська Ірина Вікторівна;

Воркут Тетяна Анатоліївна;

Заяц Ольга Василівна;

Козак Людмила Степанівна;

Комчатних Олена Вікторівна;

Лебідь Вікторія Вікторівна;

Ложачевська Олена Михайлівна;

Мейш Юлія Анатоліївна;

Парфентьєва Олена Геннадіївна;

Рутковська Інесса Анатоліївна;

Славінська Олена Сергіївна;

Філіпова Галина Андріївна;

Харченко Анна Миколаївна;

Хрутьба Вікторія Олександрівна;

Ципко Вікторія Віталіївна;

Чечет Анна Михайлівна;

Шевчук Леся Олесіївна;

Шпиг Альона Юріївна;

Ярова Руслана Василівна.

 

Ще багато жінок і дівчат НТУ присвятили своє життя науці, зробили особистий внесок у її розвиток та щодня діляться своїми знаннями зі студентами.

 

Вітаємо представниць прекрасної статі з Міжнародним днем жінок і дівчат у науці. Зичимо Вам натхнення до реалізації задумів, проєктів, суспільного визнання, упевненості у власних силах! 

 06-02-2023

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

«Місто – це книга, а вулиці сторінки, або лінії долі на долоні міста»

 

ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!

Пропонуємо Вашій увазі тематичний дайджест “Старожитності Печерська”. Гортаючи його сторінки Ви побачите як змінювалось обличчя цього унікального району Києва протягом століть.

Стародавні будівлі, як і люди мають свої неповторні долі. Ви побачите унікальні споруди минулих століть та дізнаєтесь багато цікавих фактів про історію їх створення. Переживши чимало воєн, революцій та інших суспільних потрясінь, ці перлини архітектури України так само дивують нас своєю урочистістю і довершеністю, як і в далекі минулі часи.

Проходячи заклопотано повз цих шедеврів архітектурного мистецтва, знайдіть у щоденній суєті хочаб кілька хвилин і зупиніться. Помилуйтесь цими неповторними витворами людських рук, і Ви відчуєте, що життя – не така все ж кепська річ, як нам інколи здається.

 

Інформаційно-бібліографічний відділ

 27-01-2023

ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ

 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року. Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію № 60/7, у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив День пам’яті жертв Голокосту 27 січня. В цей день в 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору Аушвіц неподалік  польського  Освенціма. Цей табір став у сучасному світі символом нацистських злочинів.  

 23-01-2023

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ

 

 

ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!

Запрошуємо вас до перегляду нових надходжень літератури, що надійшли до бібліотеки у січні місяці (меню сайту : «Ресурси бібліотеки / Нові надходження / Нові книги у бібліотеці» ).

 

 17-01-2023

ДОСЛІДНИКАМ

 

ВЕБІНАРИ «CLARIVATE» ДЛЯ НАУКОВЦІВ: РОЗКЛАД ЗАХОДІВ НА ПЕРШИЙ КВАРТАЛ 2023 РОКУ

Вебінари безкоштовні, українською, у WEBEX, зверніть увагу що WEBEX не підтримує операційну систему ХР та нижче і застарілі версії браузера, оберіть відповідну техніку заздалегідь. Необхідна попередня реєстрація, оберіть зручний час, перейдіть за посиланням, натисніть на слово Register та заповніть анкету. Передбачено сертифікат учасника за умови присутності більше 90 % основного часу вебінару.

Докладніше

 
26 січня 2023 року
СЕРІЯ «RESEARCH SMARTER»
Тема: «Про фінансування наукових досліджень».
Тези: Стратегічні плани науково-дослідних установ і фінансових установ є центральним елементом планування й визначення майбутнього напряму, тому надзвичайно важливо відстежувати вплив і фінансування досліджень. Приєднуйтесь, аби дізнатися більше про аналіз фінансування досліджень, зокрема про те, як визначити історичні тенденції й узгодити результати з вашим стратегічним планом. Організатори також розкриють ландшафт фінансування у вашій спеціальності, розкажуть, хто фінансує лідерів у вашій галузі й багато іншого.
Реєстрація: перейдіть за посиланням, натисніть на слово «Register» і заповніть анкету.
 
9 лютого 2023 року
СЕРІЯ «CLARIVATE НАУКОВЦЯМ 2023»
Тема: «Відкритий доступ в Україні та світі».
Тези: Традиційний вебінар на честь річниці оголошення Будапештської ініціативи відкритого доступу. Що таке відкритий доступ, відкрита наука? Можливості, виклики науковцям установам, державі. Хто, як і скільки платить за публікацію, як друкуватися безкоштовно? Відповіді на запитання з реєстраційних анкет.
Реєстрація: перейдіть за посиланням, натисніть на слово «Register» і заповніть анкету.
 
9 березня 2023 року
СЕРІЯ «CLARIVATE НАУКОВЦЯМ 2023»
Тема: «Публікаційний процес в деталях».
Тези: Оприлюднення результатів дослідження – важливий етап будь-якого дослідження. Те, де і як буде опубліковано ваші дані, впливатиме на подальшу кар’єру, отримання визнання колег, можливість встановлення ефективних партнерств, отримання грантового фінансування. На вебінарі: чому і як обрати видання, індексовані у Web of Science; як зберегти цей перелік; які бізнес-моделі видань і як опублікуватися безкоштовно; рецензування та його види; оформлення публікацій за форматом видання. Відповіді на питання з реєстраційних анкет.
Реєстрація: перейдіть за посиланням, натисніть на слово Register та заповніть анкету
 


16-01-2023

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

 

Василь Стус – поет світового рівня, що майстерно володів верлібром, літературознавець, який розпочав моральну реабілітацію письменників Розстріляного відродження, блискучий перекладач Рільке і Ґете, та один з найвідоміших українських політв'язнів, чиє ім’я є символом правди й незламності українського духу.

ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!

До 85-річчя від дня народження поета бібліотека підготувала бібліографічний покажчик "Людина – це обов’язок, а не титул…". Покажчик відкриє всім зацікавленим читачам духовну та творчу велич В. Стуса. Дасть можливість оцінити масштаб його особистості, відчути інтелектуальний і духовний потенціал цієї унікальної постаті.

Переглянути повний текст видання ви зможете скориставшись Електронною бібліотекою Національного транспортного університету.

 

 06-01-2023

ПОЕТИ-ЮВІЛЯРИ

 

 

 

85 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВАСИЛЯ СТУСА

Він — поет, правозахисник, борець за національну справедливість, символ непохитності переконань, один із символів незламності українського духу. Ми зібрали цікаві факти про поета-борця, які досі вражають.

Докладніше

 
Робив промо української мови, коли це ще не було трендом
Усім відомо, що Василь Стус був учителем. Після закінчення педагогічного інституту в місті Сталіно (тепер Донецьк) та служби в армії він викладав українську мову та літературу в Горлівці. Радянська влада вважала українську мову «неперспективною» і всіляко витісняла її зі шкільної програми. Батьки учнів нерідко писали заяви на звільнення своїх дітей від вивчення української. Тож Василь Стус намагався зробити свої уроки цікавими та привабливими, використовуючи те, що ми зараз називаємо сторітелінгом: він розповідав дітям історії з української минувшини та читав власні поезії. Так учні принаймні чули українську мову і не втрачали інтерес до неї.
 
Захищав політичних в’язнів
«Хто проти тиранії — встаньте» — певно, найвідоміша фраза Стуса. Її він вигукнув на повний голос під час прем’єри стрічки Параджанова «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна». Це сталося 4 вересня 1965 року, а рівно через 20 років у цей день Стус загадково загине в ув’язненні. Учасники прем’єри фільму згадують, що не домовлялися про акцію протесту. Але коли Іван Дзюба зі сцени кінотеатру сказав про масові арешти української інтелігенції, Стус не міг змовчати. У залі одразу з’явилися працівники служби безпеки і арештували багатьох глядачів, а самого Стуса відрахували з аспірантури.
 
Протестував проти знищення української культури
За три дні до першого арешту 12 січня 1972 року Василь Стус разом із друзями-письменниками ходили різдвяним вертепом у Львові. Так молодь з Києва та Львова протестувала проти політики заборони українських національних традицій. Зібрані гроші (250 рублів) колядники планували передати для допомоги політв’язням та їхнім рідним. Щойно Василь Стус повернувся до Києва, як його та ще 18 учасників коляди заарештували — згодом історики називатимуть цю подію «Арештована коляда». Під час обшуку в Стуса вилучили понад 500 оригінальних віршів, десятки статей, переклади поезії — загалом, усі праці, що він писав упродовж 15 років.
 
Навчився жити і плідно працювати у повній ізоляції
Із 47 років життя 13 Василь Стус провів у слідчих ізоляторах, камерах-одиночках, карцерах та на каторжній роботі. Коли Стуса заарештували вдруге у 1980 році, його засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання. 5 із цих 15 років він не мав жодного побачення з рідними: за різні «провини» йому заборонили візити дружини, сестри, сина. Попри це поет не припиняв писати, навіть у багаторічній ізоляції.
 
Писав таборові «блоги»
Останні тексти поета — це таборові «блоги» (так їх називає автор книжки «Справа Василя Стуса» історик Вахтанг Кіпіані). Це роздуми Стуса про життя та історії людей, які разом із ним відбували покарання. Щоб приховати ці тексти від наглядачів табору, Стус писав їх дрібнесеньким почерком на тонких смужках технічного паперу. Ці 16 нотаток не мали шансів побачити світ, якби не дружина литовського політв’язня Баліса Гаяускаса Ірена. Вона на собі вивезла тексти Стуса на свободу. Згодом їх видали під назвою «З таборового зошита».
 
Навчав і виховував сина дистанційно
Через арешти Стус був поруч із сином лише в його ранньому дитинстві та 9 місяців між першим і другим ув’язненням. Дмитро був 14-річним підлітком, коли батька вдруге засудили 15 травня 1980 року. Тоді, згадує Дмитро Стус, він поздавав борги з російської літератури у школі і збирався йти на футбол, але вдома вже був обшук. Того дня вони з батьком бачилися востаннє. Але Василь Стус займався вихованням сина через листи: радив, що читати, пропонував поміркувати над певними творами, надсилав переклади поезій, давав настанови.
 


04-01-2023

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

 

ШАНОВНІ  КОРИСТУВАЧІ!

Університетська бібліотека продовжує вас знайомити з фондом Електронної бібліотеки НТУ.

Вашій увазі пропонується бібліографічний покажчик «Електронна бібліотека Національного транспортного університету. Навчальні видання». Покажчик містить бібліографічну інформацію про повнотекстові навчальні видання, а саме підручники, навчальні посібники, курси лекцій, конспекти лекцій. Надходження за період: 06.10. 2009 р. – 04.01.2023 р.

Переглянути повний текст видання ви можете у Електронній бібліотеці (ЕБ) Національного транспортного університету..Авторизація в електронному каталозі не потрібна.

 

 
Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16