назад

Історіко-культурні заповідники – перлини української землі

 

711.432

З-128

Забудова Києва доби класичного капіталізму або Коли і як місто стало європейським / А. Б. Бєломєсяцев [та ін.] ; за ред. М. Б. Кальницького, Н. М. Кондель-Пермінової. – Київ : ВАРТО, 2012. – 560с. : іл.

 

У книзі розглянуто різнобічні аспекти розвитку Києва як європейського міста на зламі ХІХ–ХХ століть. В результаті наукових досліджень історія Києва доповнена новими знаннями про місто, яке вже зникає. Зокрема, про Хрещатик, головну вулицю, яка стала полігоном містобудівних, архітектурних та мистецьких випробувань. Серед численних прикладів активної будівної та бізнесової практики Києва наведено прецеденти діяльності в умовах кризи та подолання її наслідків. Розкрито специфіку архітектурно-будівної діяльності на межі ХІХ-ХХ ст. з правовими та інвестиційними механізмами та репрезентовано творчі портрети видатних будівничих Києва.

 

 

 

 

72

І-907

Історія української архітектури / Ю. С. Асєєв, В. В. Вечерський, О. М. Годованюк та ін.; за ред.В. І. Тимофієнка. – Київ : Техніка, 2003. – 472 с. – Бібліогр.:с.457 - 469. 

 

Вперше в історії України фундаментально висвітлено багатовіковий розвиток української архітектури

 

 

 

 

 

 

 

069

Н354

Національний заповідник "Софія Київська" : книга-альбом / авт.-упоряд. : Ж. Арустам'ян, Л. Виноградська, О. Дивавіна та ін. – Київ : Мистецтво, 2004. – 432 с. : іл. 

 

Книга-альбом - перше фундаментальне комплексне видання, присвячене Національному заповіднику "Софія Київська", якому в 2004 році виповнилося сімдесят.

 

 

 

 

 

 

069

Н354

Національний заповідник "Софія Київська" = National conservation area "St. Sophia of Kyiv" : Видання присвячене 1000-річчю Софії Київської (1011-2011) (укр. і рос. мовами) / під ред. Н. М. Куковальської. – Київ : Балтія-Друк, 2011. – 224 с. : іл. 

 

У книзі подана історія Національного заповідника «Софія Київська», Золотих воріт, Кирилівської церкви, Андріївської церкви, Судацької фортеці, а також розглянуто мистецьку спадщину Михайлівського Золотоверхого монастиря.

 

 

 

 

 

 

903.7

М253

Марголіна, Ірина  Київська обитель Святого Кирила / І. Марголіна, В. Ульяновський. – Київ : Либідь, 2005. – 352 с. 

 

У книзі вперше представлена повна історія Кирилівської обителі уподовж ХІІ - ХVІІІ ст. Пропонується нові гіпотези щодо часу та обставин застосування храму.

 

 

 

 

 

 

 

72

С411

Сіткарьова, О. В.  Архітектурний ансамбль Києво-Печерської лаври та її історичного оточення за доби гетьмана І.-С. Мазепи / О. В. Сіткарьова ; Ін-т проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України. – Київ : Довіри, 2005. – 196 с. 

 

У книзі визначено основні особливості та чинники формування архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври та її історичного оточення за доби гетьмана І.-С. Мазепи.

 

 

 

 

 

726

С259

Свято-Троїцький храм с. Гориньград Перший : 200 років від дня заснування / керівник проекту Грицак В. М. – Київ : КВІЦ, 2016. – 192 с.

 

Книга видана до 200-річчя від дня заснування Свято-Троїцького Храму, що знаходиться в с.Гориньград Перший Рівненського району Рівненської області. Мандруючи сторінками, читач зможе ознайомитись з історією виникненя Храму та його сучасним станом після проведеної реконструкції, що стала можливою завдяки братам Василю і Віталію Грицакам. Вашій увазі представлені авторські фотографії Свято-Троїцького Храму, його унікальних старовинних ікон, з-поміж яких особливе місце займають Чудотворна Іверська ікона Божої Матері зі Святої Гори Афон та Чудотворна ікона божої Матері «Скоропослушниця», які є одними із нацвідоміших і найшанованіших у Православному світі.

 

 

 

 

911.37

П317

Печерськ очима віків : фотоальбом / авт. тексту і упорядник А. М. Макаров ; Печерська райадміністрація, Громадський фонд Св. Андрія Первозванного. – Київ : Довіра, 2001. – 111с.

 

Фотоальбом присвячений Печерську – не просто центральному району Києва, а й адміністративному центру. Понад тисячу років тому звідси, з печерських пагорбів, Київ постав як центр могутньої держави – Київської Русі.

 

 

 

 

008

С424

Скарби нашої пам'яті : фотоальбом / фото С. С. Крячка ; упорядники : М. І. Сікорський, Л. І. Тинна. – Київ : Мистецтво, 1993. – 192 с. : іл.

 

Народна творчість - першооснова духовної культури кожного народу, її душа й невичерпне джерело. Переяслав-Хмельницький історико-культурний заповідник, що на Київщині, саме і є такою безцінною скарбницею української культури. Тут зібрано понад п'ятдесят пам'яток дерев'яної архітектури Середнього Придніпров'я ХІХ ст. Окремий розділ заповідника присвячено розповіді про ремесла та промисли пореформеного села. Серед експонатів музею є унікальні колекції національного українського одягу та народно-ужиткового мистецтва. Альбом адресовано шанувальникам старовини, українського народного мистецтва.

 

  

726

Т236

Таранушенко, С. А.  Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю / Стефан Таранушенко; передмова В. В. Вечерський; упоряд. О. О. Савчук. – Харків: Видавець Олександр Савчук, 2021. – 224 с.; 125 іл. 

 

У книзі зібрано розвідки Стефана Таранушенка, присвячені п’ятьом знищеним шедеврам української дерев’яної сакральної архітектури: Троїцькій церкві 1710 року в селі Пакуль на Чернігівщині, Покровській церкві 1759 року в місті Зіньків на Полтавщині, Вознесенській церкві 1759-1761 років у містечку Березна на Чернігівщині, Введенській церкві 1761 року в селі Артемівка на Харківщині, Миколаївській церкві 1760-х років в селі Нові Млини на Чернігівщині. У 1920-30-і рр. автор встиг їх обміряти та зафотографувати перед процесом тотального нищення пам’яток сакрального мистецтва совєцькою владою. У виданні в кінці кожної розвідки розміщено qr-код, скануючи який, читач зможе ознайомитися із 3d-моделями знищених храмів і скласти вичерпне уявлення про шедеври української дерев’яної сакральної архітектури, які ми не зберегли.

 

 

9

Д261

Дегтярьов, М. Г.  Андріївська церква / М. Г. Дегтярьов, В. І. Кориєєва. – Київ : Техніка, 1999. – 120 с. : іл. – (Національні святині України). – Бібліогр. : с. 118. 

 

У книжці розповідається про один з шедеврів архітектури вітчизняного та світового значення - перлину архітектурної спадщини Києва доби бароко, зведену в середині XVIII ст. за проектом геніального зодчого Ф. –Б. Растреллі, Андріївську церкву. Читач познайомиться з історією її спорудження, дізнається про імена багатьох майстрів і народних умільців, що створили цю пам’ятку архітектури, в якій знайшли відображення досягнення науки, техніки та мистецтва XVIII ст. Велику увагу приділяють автору реставрації пам’ятки. Поряд з цим йдеться про участь у долі пам’ятки представників духовенства і багатьох діячів української культури.

 

 

9

К391

Кілессо, Т. С.  Видубицький монастир / Т. С. Кілессо. – Київ : Техніка, 1999. – 127 с. : іл. – (Національні святині України). – Бібліогр. : с. 124-126. 

 

Книгу присвячено історії, архітектурі та мистецькій спадщині однієї з перлин вітчизняної культури – Видубицькому Свято-Михайлівському монастирю, одному з найбільш відомих центрів Давньої Русі, визнаному осередку духовного життя народу. На основі аналізу літературних та архівних джерел, матеріалів археологічних досліджень висвітлено багату на події історію монастиря, етапи формування унікального архітектурного ансамблю XI-XIX ст., розповідається про твори монументального живопису, безцінні скарби монастирської ризниці та старовинний некрополь.

 

 

 

9

К432

Киркевич, В. Г.  Церква Покрови Пресвятої Богородиці / В. Г. Киркевич. – Київ : Техніка, 1999. – 144 с. – (Національні святині України)

 

У книжці вперше висвітлюється зв’язок будівництва церков Покрови Пресвятої Богородиці з ключовими подіями в історії України. На прикладі однієї з них - Пархомівської церкви, в якій збереглися мозаїки М. К. Реріха, - утверджується, що, не дивлячись на заподіяні рани і втрати, творіння людської духовності вистоїть і завжди буде займати чільне місце в житті суспільства, слугуватиме благородним цілям його вдосконалення.

 

 

9

Н623

Нікітенко, Н. М.  Собор Святої Софії в Києві / Н. М. Нікітенко. – Київ : Техніка, 2000. – 232 с. – (Національні святині України)

 

Книжка знайомить читача з національною святинею України- Софією Київською. Пропонується нова концепція бачення собору, побудована на багаторічних дослідженнях автора. Цікаво й нетрадиційно розповідається про історію св. Софії, її архітектуру, живопис, про усипальню князів і духовенства в соборі. Вперше розшифровується символіка художнього образу св. Софії, розкривається зміст сюжетів, пояснюється їх зв'язок з історією Русі-України.

 

 

9

В536

Висоцький, С. О.  Золоті ворота в Києві / С. О. Висоцький. – Київ : Техніка, 2000. – 160 с. – (Національні святині України)

 

Золоті ворота в Києві – видатна архітектурно-історична пам’ятка оборонного будівництва Київської Русі. З Золотими воротами, що служили понад 700 років головним в’їздом у місто, пов’язано багато історичних подій, про які розповідають літописи, перекази та легенди. Книжка доктора історичних наук С. О. Висоцького, одного з авторів проекту відтворення Золотих воріт, знайомить читачів з історією, дослідженнями та первісним виглядом споруди, а також із заходами, що вживаються для її збереження.

 

 

930

Д261

Дегтярьов, М. Г.  Михайлівський Золотоверхий монастир / М. Г. Дегтярьов, А. В. Реутов. – Київ : Техніка, 1997. – 160 с. : іл. – (Національні святині України). – Бібліогр. : с. 157-158

 

Книгу присвячено історії, архітектурі та мистецькому спадку однієї з перлин української культури - Михайлівському Золотоверхому монастирю, який протягом кількох століть був визначним осередком духовного життя народу. Безжально знищений за радянських часів, зараз монастир відбудовується. На основі грунтовного аналізу історичних джерел автори змальовують яскраві картини з історії уславленої обителі, насиченої драматичними подіями, мистецькими злетами, подвижництвом, розповідають про шедеври Михайлівського монастиря, як ті, що вціліли, так і ті, що були втрачені.

 

 

9

К391

Кілессо, Т. С.  Кирилівський монастир / Т. С. Кілессо. – Київ : Техніка, 1999. – 136 с. : іл. – (Національні святині України). – Бібліогр. : с. 131-134

 

Книжку присвячено одному з колись найбільших і найвпливовіших осередків вітчизняної культури – Свято-Троїцькому Києво-Кирилівському монастирю, заснованому династією чернігівських князів Ольговичів у XII ст. На основі аналізу креслень та обмірів, літературних й архівних джерел, матеріалів археологічних досліджень висвітлено багату на події історію монастиря, біля керма якого стояли видатні церковно-політичні й культурно-освітні діячі України – І. Гізель, Л. Баранович, І.Монастирський, Д. Ростовський, розкрито етапи формування архітектурного ансамблю монастиря у XII-XVIII ст., а також описано твори унікального монументального живопису XII-XIX ст., що збереглись у Кирилівській церкві.

 

 

9

Р563

Ричков, П. А.  Почаївська Свято-Успенська лавра / П. А. Ричков, В. Д. Луц. – Київ : Техніка, 2000. – 136 с. – (Національні святині України). – Бібліогр. : с. 131-134

 

Книжку присвячено історичному минулому, архітектурній і мистецькій спадщині одного з найвизначніших монастирських ансамблів Західної України – Почаївської Свято-Успенської лаври, яка здавна відігравала роль провідного духовного осередку на Волині. Грунтуючись на численних літературних та архівних джерелах і на власних дослідницьких розвідках, автори відтворюють широке тло історичної долі монастиря, аналізують його просторовий розвиток упродовж століть, розповідають про втрачені й існуючі архітектурні памятки, про найвизначніші творіння іконописного, різьбярського та живописного мистецтва, що містяться нині в лаврських святинях.

 

 

9

В524

Віроцький, В. Д.  Храми Чернігова / В. Д. Віроцький. – Київ : Техніка, 1998. – 207 с.: іл. – (Національні святині України). – Бібліогр. : с. 204-206

 

У книжці описуються архітектурні та мистецькі скарби і святині стародавнього Чернігова. Тут, в одному з найкрасивіших міст України, збереглися безцінні перлини архітектури Київської Русі – уславлені Спаський, Борисоглібський та Успенський собори, Іллінська і П’ятницька церкви, а також шедеври мистецтва українського бароко. Розповідається, як упродовж останнього тисячоліття розбудовувалися ці національні християнські святині, руйнувалися і знову відроджувалися; про людей, які мали відношення до цього; про шляхи розвитку українського мистецтва.

 

 

Виставку підготували: 

 

Зав. інформаційно-бібліографічним відділом Колісник Л. В.

 

Зав. відділом ІТ та КЗ Рассказова В. А.