назад

Антоніо Гауді. Казка ціною життя

До 170-річчя від дня народження

 

«Бог керує рукою дитини, яка будує із сирого піску». Антоніо Гауді

 

Не можна уявити романтичний Париж без вежі Гюстава Ейфеля, вічний Рим без Колізею, манірний Лондон без Біг-Бена, а спекотну Барселону без будівель Антоніо Гауді. Великий майстер і геній архітектури створив той вигляд міста, за яким тепер його дізнається весь світ. Працюючи на благо людей практично за безцінь, зводячи свої шедеври в задоволення багатим городянам, він присвятив все життя без залишку мистецтва, закінчивши свій шлях в злиднях. Однак талант майстра і пам'ять про нього відображені навіки в камені.

 

Він мислив і відчував у трьох, а то й у чотирьох вимірах. Технічні аспекти побудованих ним будівель важко розраховуються навіть за допомогою сучасної комп'ютерної техніки. Він сповідував принципи «природної архітектури», вважаючи, що для художника важливо вміти спостерігати за матінкою-природою та дотримуватися її законів.

 

                         

 

«Немає нічого вигаданого, все спочатку існує у природі. Оригінальність - це повернення до витоків». Антоніо Гауді

 

Майбутній відомий архітектор з'явився на світ 25 червня 1852 року, за одними даними, це сталося в містечку Реусе поблизу Таррагони, за іншими - в Ріудомс.

 

З самої появи на світ смерть була його вірною супутницею. За дивним збігом обставин навіть темою його дипломної роботи були цвинтарні ворота. Ні важкі пологи, ні підвищений рівень смертності у сімействі не говорили на користь новонародженого. Його спішно хрестили, прагнучи врятувати якщо не тіло, то бодай душу. Сімейний хрест був не легким. Всі брати та сестри Антоніо померли у молодості. Названий на честь матері, Антонії, він незмінно відчував її увагу та ласку, проте у віці 24 років втратив і цю опору.

 

Один із дитячих спогадів Антоніо — підслухані слова лікаря, який передвіщав йому ранню смерть. Ревматоїдний артрит, яким Гауді страждав з дитинства, наклав серйозний відбиток на формування його особистості: рухливі ігри з однолітками були Антоніо недоступні, він навіть не міг носити нормальне взуття (до самої смерті його спеціально розношували, або розм'якшували кувалдою). Іноді його так скручувало, що пересуватися він міг тільки верхи на ослику.

 

Зате хвороба зробила Гауді уважним та вдумливим спостерігачем. Він любив годинами спостерігати, як пливуть хмари чи тече річка. У коло інтересів юного пустельника не потрапляли такі звичні для підлітків ігри – хованки, класики чи чехарда. Його цікавило, як улаштована квітка, як вода точить камінь, чому равлик залишає слід і чому дерева ростуть корінням у землю, а не навпаки. До його улюблених занять входило малювання, а незвичайним захопленням стало дослідження напівзруйнованих монастирів.

 

Якось на уроці природної історії він поставив у глухий кут святого отця, який звично пояснював своїм 10-річним учням: «Крила дано птахам, щоб літати!» Раптом маленький Гауді несподівано випалив: "У нас на фермі теж є курчата, але їм крила допомагають швидше бігати!"

 

Зміцнівши фізично, Антоніо почав робити походи за місто, де вони з друзями облазили всі навколишні руїни, видавати шкільний тижневик і розписувати прикраси для театральних постановок.

 

             

                                                                                             Будинок Міла

 

Майстерня батька його теж манила. Він вважав, що саме ремеслу предків завдячує своєму почуттю обсягу. «Я син, онук і правнук котельника, а це люди простору та розташування», — пояснював Гауді своє вражаюче вміння мислити та відчувати у трьох вимірах.

 

Переїхавши у 16 років до Барселони, Гауді вступив до Вищої архітектурної школи, яка згодом стала відділенням Барселонського університету. Щоправда, вчився він там лише тому, що вважав за потрібне, і робив тільки те, що хотів. Замість проекту воріт кладовища він міг представити на іспиті докладне зображення катафалка. При цьому малюнок був виконаний бездоганно, і оцінити його мимоволі довелося найвищим балом.

 

Він ненавидів аналітичну геометрію, вважаючи її надто абстрактною наукою, проте вже тоді цікавився параболічними кривими. На захисті його дипломного проекту голова комісії сказав: "Сеньйори, перед нами або геній, або божевільний". «Схоже, тепер я архітектор», — підвів межу студент, відомий своєю зарозумілістю та впертістю.

 

                    

                                                               Будинок Бальо. Місцеві жителі називають його «Будинок Костею»

 

Коло студентського спілкування Гауді складала барселонська еліта. Зрозуміло, син провінційного ремісника злегка прибріхував про своє походження, іноді поряд з цим переборщуючи. Орнамент його першої візитної картки нагадував сімейний герб Бурбонов. Вісім своїх перших стипендій він витратив на купівлю золотого годинника, який згодом видавав за сімейну реліквію. Гауді на якийсь час захопився світським життям і навіть долучився до кола любителів лайкових рукавичок та чорних шовкових циліндрів. При цьому чепурність і дендизм досить швидко втратили свою вагу у внутрішній системі координат феєричного зодчого. На противагу своїм казково яскравим творам він спочатку перевів своє життя в русло простоти і поміркованості, а пізніше взагалі подався в аскети.

 

До кінця своїх днів, незважаючи на всесвітнє визнання та можливість сибаритствувати, Гауді задовольнявся поношеним костюмом та одноразовим овочевим харчуванням, зрідка розбавляючи своє скромне меню фруктами та молоком.

    

Барселоні, де зосереджена більшість шедеврів архітектора, пощастило з Гауді. А Гауді, так висловитися, велико пощастило і з Барселоною, і з моменту своєї появи, і з покровителями. Творчий розквіт зодчого збігся з періодом, коли Каталонія якраз набула незалежності і її столиця перетворювалася кардинально і стрімко. Люди – на всіх рівнях – були готові до змін. Чого тільки вартий той факт, що у 1860 році барселонці зруйнували міську стіну, потім зламали похмуру фортецю Сьютаделью, а на її місці влаштували гарний парк із фонтанами та музеями.

 

                

                                                                                                Будинок Бальо

 

Що ж до заступництва та меценатства, то для архітектора це питання було вирішено дуже благодатним чином. Адже, як відомо, для втілення задумів поетам та художникам необхідна свобода самовираження без огляду на кошторис. У Гауді такий шанс з'явився після зустрічі із текстильним магнатом Еусебіо Гуелем. Ця найбагатша в Каталонії людина не була чужа естетичного сприйняття і могла дозволити собі будь-які, часом навіть дуже ризиковані експерименти. Так зустрілися необмежений творчий потенціал та практично необмежені фінансові можливості.

 

Антоніо дуже швидко увійшов до кола довіри сімейства Гуель і в досить короткі терміни реалізував низку амбітних проектів. Грошей на будівництво не шкодували, про що свідчить хоча б такий випадок. Якось бухгалтер замовника мав нахабство вказати на шалені витрати: «Я наповнюю кишені дона Еусебіо, а Гауді їх спустошує». Гуель, переглянувши рахунки, парирував: "І це все, що витратив Гауді?"

 

Окрім чудових проектів каплиці та крипти колонії Гуеля, садиби у Педральбесі та винних льохів у Гаррафі тандему Гуель – Гауді вдалося втілити ще кілька дивовижних задумів. Наприклад, граф Еусебіо мріяв "про практичний здоровий будинок з красивими формами", і Гауді зміг втілити ці мрії в життя. Він втиснув у досить невеликий міський простір особняк, що нагадує одночасно мечеть і венеціанське палаццо, з просторим цокольним поверхом, каретним двором та стайнями. За сірим мармуровим фасадом Палацу Гуеля криються розкішні інтер'єри з оздобленням із чорного дерева, палісандра, черепахового панцира та слонової кістки. Одна из комнат облицована эвкалиптом, другая – буком. Різні стелі прикрашені накладним листям із золота та срібла.

 

                 

                                                                                   Парк Гуель. Барселона

 

Пізніше фінансово-творчий дует впритул підійшов до реалізації проекту «Місто-сад». І хоча міста не вийшло (під забудову на Лисій горі було продано лише дві земельні ділянки), зате парк вийшов чудовий. Гауді спорудив естакади для машин і пішохідні доріжки, заховані в химерних галереях, майдану над парком площу, хитромудрі сходи та пряникові будиночки біля входу. Посередині парку Гуеля височить «Зал сто колон». У парку лише два будинки, один з яких став останнім притулком Гауді.

 

Архітектор жив у маленькому садовому павільйоні, займаючи одну з його кімнат, скромну до мінімалізму. Будинок служив для нього тільки ночівлею, решту часу він проводив на будовах. Тепер у садовому будиночку відкрито музей Гауді.

 

           

                                                                                                 Парк Гуель

 

Гауді ненавидів замкнені та геометрично правильні простори, уникав прямих ліній, вважаючи, що пряма лінія – це породження людини, а коло – породження Бога. Зразком досконалості, наскільки дивно це не звучало б, він вважав куряче яйце і на знак впевненості в його природній міцності у свій час навіть носив сирі яйця, які брав із собою на сніданок, прямо в кишені.

 

Безумовно, що за такою загадковою фігурою стоять не менш загадкові витвори. А за ними, у свою чергу, тягнуться сонми легенд та міфів. Побудови Гауді схожі на сакральні головоломки, прихований сенс яких можна зрозуміти тільки з точки зору поезії і аж ніяк не логіки.

 

Якщо врахувати той факт, що дитинство майбутнього архітектора пройшло біля моря, стає очевидним, чому більшість його будівель віддалено нагадують замки з піску. Подібні алегорії простежуються і в найголовнішому дітищі Гауді, заради якого він зрештою відмовився від решти проектів, - Спокутному храмі Святого сімейства. Незважаючи на те, що перший проект Саграда Фаміліа був розроблений архітектором Франсіско дель Вільяром, саме Гауді, який був запрошений пізніше та значно змінив первісне планування, вважається справжнім автором цього архітектурного дива.

   

              

                                                                                Собор Святого Сімейства

 

Собор, як і все життя Антоніо Гауді, сповнений прихованих та явних знаків. Дванадцять веж присвячені апостолам, центральна, з хрестом, є символом спокутної жертви Спасителя. Внутрішній простір облаштований у вигляді чудового саду. Будинок у формі латинського хреста проектувався так, щоб дзвони в ньому звучали як єдиний орган, а вітер, проходячи через отвори веж, співав, як справжній хор. Кожен із трьох фасадів споруди задуманий як ілюстрація трьох великих місій Христа. Східний фасад Гауді присвятив Різдву Христовому, західний – Господнім пристрастям, а південний фасад з головним входом – славі Божій.

 

Церква Святого сімейства, що будувалася на приватні пожертвування, в останні роки життя архітектора була його єдиною метою, болем, пристрастю та турботою. Він практично переселився з парку Гуеля в Саграду, жив у крихітній комірчині при будівництві, виглядав бездомним і їв тільки тоді, коли хтось із учнів пхав йому хліб прямо в руки. Архітектор був одержимий ідеєю якнайшвидше закінчити розпочату справу.

 

                  

 

Смерть, що не раз дихала йому в потилицю і дала відстрочку на цілих 74 роки, наздогнала архітектора неподалік від творення всього його життя. Гауді загинув, потрапивши під перший пущений трамвай біля підніжжя гори Тібідабо неподалік храму Святого сімейства. Візники відмовлялися везти до лікарні неохайного старого без грошей та документів, побоюючись несплати за поїздку. Він помер, не приходячи до тями, в лікарняному притулку для жебраків. Лише за три дні Гауді почали шукати, але встигли врятувати лише від поховання у спільній могилі. Барселона оплакувала архітектора, вивісивши жалобні прапори. За труною йшло все місто. Гауді поховали у крипті недобудованого собору. Храм продовжують зводити до цього дня. Згідно з останніми даними, повністю закінчити його спорудження вдасться не раніше 2026 року. Цікаво, що зараз Ватикан розглядає питання про зарахування Антоніо Гауді до святих.

 

За матеріалами Алекса Граффа та Наталії Почечуєвої

 

Виставку підготувала:

 

Зав. відділом ІТ та КЗ Рассказова В. А.