10-05-2022

ВІЛЬНИЙ ДОСТУП

 

 

ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!

Електронна бібліотека НТУ поповнилася подарунковим виданням.

У цей нелегкий для всіх нас час, коли є необхідність володіти знаннями, як правильно і оперативно надати першу допомогу, видавництво «Олді+» надало вільний доступ до книги Вайди Тараса Степановича «Долікарська допомога». 

Автор понад 400 наукових та навчально-методичних праць, доцент кафедри спеціальної фізичної та вогневої підготовки Херсонського факультету ОДУВС, кандидат педагогічних наук.

У  навчальному посібнику висвітлені основні правила надання долікарської допомоги постраждалим внаслідок отримання ними різних ушкоджень та травм. Пропоноване видання дає змогу ознайомитися з основними принципами підходів щодо забезпечення збереження життя і здоров’я потерпілого, грамотно побудувати алгоритм оперативних дій у будь-яких екстремальних ситуаціях. Ви дізнаєтеся, як обстежити потерпілого на місці події, надати першу допомогу при травмах, переломах, вивихах та кровотечах.

 

Щиро дякуємо за можливість ознайомитися з даною книгою та чекаємо на подальшу співпрацю.

 

 02-05-2022

ВИКЛАДАЧАМ

 

БЕЗКОШТОВНА СЕРІЯ ОСВІТНІХ ВЕБІНАРІВ ВІД RESEARCH4LIFE

Приєднуйтесь до участі у програмі вебінарів з 6 частин, призначеної для підтримки ваших процесів публікації та дослідницької комунікації.

Ця програма вебінарів, яка проходитиме з травня по липень 2022 року, призначена для дослідників із країн з низьким та середнім рівнем доходу, що відповідають критеріям відбору Research4Life, які хочуть створювати, оцінювати та поширювати свої дослідження.

Ця безкоштовна серія освітніх вебінарів допоможе вам орієнтуватися серед публікацій та наукових комунікацій, щоб ви могли більш ефективно ділитися результатами своїх досліджень і максимізувати свій дослідницький вплив.

Вебінари будуть представлені ключовими зацікавленими сторонами в певній галузі та відрізнятимуться за форматом, включаючи презентації, тематичні дослідження та обговорення. Ви зможете брати участь в обговореннях у чаті під час запитань і відповідей. Можна зареєструватися на всі вебінари серії або вибрати лише декілька. Реєстрація закривається опівночі напередодні кожного вебінару.

Детальніше про вебінари від Research4Life.

 02-05-2022

ВИКЛАДАЧАМ

 

ВЕБІНАРИ УКРАЇНСЬКОЮ. ТРАВЕНЬ 2022

Clarivate, створює потужні ресурси та інструменти, що допомагають науковцям проводити, аналізувати, презентувати наукові дослідження на світовому рівні. Платформа наукової літератури Web of Science, на якій серед 15 баз є головна і перша в світі наукометрична база - Web of Science Core Collection (WoS CC) в якій представлено реферативну інформацію з понад 21800 журналів за усіма галузями знань. В WoS CC відбираються видання, монографії, матеріали конференцій за прозорими критеріями. Проіндексовано реферативні дані кожної публікації: назва, всі автори, всі установи, вихідні дані публікації, резюме, ключові слова, грантова підтримка, пристатейний перелік літератури, що дозволяє визначити цитованість та впливовість окремого документу або групи, певного автору чи наукового колективу, установи або країни. Для більш тонкої аналітики використовуються аналітичні надбудови Journal Citation Reports та InCites де розраховуються не лише абсолютні але і нормалізовані показники. Референс-менеджер EndNote дозволяє суттєво прискорити оформлення та уникнути технічних помилок при оформленні переліку літератури, Авторський профіль Publons з авторським ідентифікатором ResearcherID дозволяє представити здобутки науковцю навіть якщо відбувалися зміни прізвища чи транслітерації.

Для ефективного використання усіх інструментів Clarivate проводить щомісяця безкоштовні вебінари українською у Webex. Необхідна попередня реєстрація. Перейдіть за відповідним посиланням натисніть на слово REGISTER та заповніть анкету. Учасник що прослухав більше 90 % основного часу вебінару отримує на електронну пошту посилання для завантаження сертифікату протягом трьох робочих днів по закінченню заходу.

Докладніше

 

5 травня

Тема: Web of Science Core Collection для ефективної наукової діяльності.
Тези: Можливості Web of Science Core Collection для науковця, викладача та адміністратора. Де знайти ключову літературу за своєю темою? Де знайти партнера або рецензента? Які установи та науковці є лідерами за даним напрямом? Як з ними зв’язатися? Які видання спеціалізуються на даній темі? Які установи фінансували такі дослідження? Як знайти відповіді на ці питання за допомогою базового пошуку з використанням операторів пошуку та символів скорочення. Як виділити найцитованіші роботи останніх років? Як зберегти та поділитися з колегами найцікавішими даними? Як проаналізувати вибірку документів?

Реєстрація: (оберіть зручний час, перейдіть за посиланням, натисніть на Register та заповніть анкету):
10:15–11:15https://bit.ly/3xwPqrN
16:15–17:15https://bit.ly/3JRQuKG

10 травня

Тема: Профіль установи: створення, корегування, використання.
Тези: Коли, навіщо і кому необхідно оцінювати публікаційну діяльність організації? Які показники можна та варто дивитися? Складнощі та шляхи подолання при пошуку і аналізу публікацій установи. Створення та підтримання в актуальному стані профілю установи у Web of Science Core Collection. Які роботи (не) можуть потрапити в профіль організації? Як створити і експортувати в певному форматі список публікацій організації на певні роки. Відповіді на запитання, що буде поставлено в реєстраційних анкетах.

Реєстрація: (оберіть зручний час, перейдіть за посиланням, натисніть на Register та заповніть анкету):
10:15–11:15https://bit.ly/37qRiHV
16:15–17:15https://bit.ly/3jKDx9l

12 травня

Тема: Можливості аналітичного інструменту InCites для науковця та адміністратора.
Тези:: Оглядовий вебінар можливостей аналітичного інструменту InCites. Які дані використовуються, які показники розраховуються, що таке CNCI, на що звертати увагу при аналізі здобутків установи, як порівняти ВНЗ за здобутками у певній галузі. Яка установа більш ефективна в певній галузі, чому? Критерії ефективності співпраці. Пошук партнерів для виконання проектів Аналіз документів за певною темою. Готові автоматичні звіти і результати з урахуванням запитів користувача. Відповіді на запитання, що буде поставлено в реєстраційних анкетах.

Реєстрація: (перейдіть за посиланням, натисніть на Register та заповніть анкету):
10:15–11:15https://bit.ly/37ZGqR1

24 травня

Тема: Research Smarter: Огляд літератури на відмінно.
Тези: Робота з джерелами інформації потребує певних навиків. Незалежно від того, працюєте ви над оглядом чи дисертацію, опис поточного стану проблеми, аргументація вибраної теми, вибір джерел які варті уваги можуть викликати хвилювання не лише у початківців. Не певні з чого почати? Відвідайте цю сесію, щоб дізнатися, як не боятися огляду літератури. Обговоримо як знайти відповідні статті; зрозуміти, які статті вказують на перспективні дослідження; як легко збирати й цитувати посилання; як працювати з посиланнями при написанні роботи та забезпечувати успішну співпрацю зі своїми співавторами.

Реєстрація: (перейдіть за посиланням, натисніть на Register та заповніть анкету):
10:15–11:15https://bit.ly/3rRIqSK

26 травня

Тема: SWOT-аналіз в InCites: справжній коректний аналіз за спеціалізаціями.
Тези: InCites Benchmarking & Analytics на основі даних Web of Science Core Collection надає вам об’єктивні та надійні індикатори, необхідні для прийняття впевнених рішень щодо ваших досліджень. Приєднуйтесь до цієї сесії, щоб дізнатися, як коректно аналізувати продуктивність інституцій, оцінювати співпрацю, визначати експертів у тематиці, демонструвати сильні сторони, відкривати можливості, порівнювати з аналогами тощо.

Реєстрація: (перейдіть за посиланням, натисніть на Register та заповніть анкету):
10:15–11:15https://bit.ly/3vDTqUR

Вебінари проводить Тихонкова Ірина, к.б.н.,
Консультант з регіональних рішень Clarivate

Записи вибраних вебінарів на ютьюб каналі
https://www.youtube.com/channel/UCSMJ679M7c78lYA5eu41jYg
 


30-04-2022

БІБЛІОТЕКА - ДОСЛІДНИКАМ

 

АУДИТ НАУКОВОЇ СТАТТІ. ЧОМУ ВІН АКТУАЛЬНИЙ ДЛЯ КОЖНОГО ВЧЕНОГО, ЯКИЙ ПЛАНУЄ ПУБЛІКАЦІЮ?

Чому вченому необхідно зробити аудит його статті, перш ніж подавати її до редакції наукового журналу для публікації? Науково-навчальний центр компанії "Наукові публікації" підготував нове відео, в якому детально відповідає на це питання. 

Переглянувши відео, Ви дізнаєтесь про етапи аналізу, а саме:

- Перевірка унікальності.

- Аналіз наявності самого дослідження і помилок в роботі.

- Перевірка оформлення і структури тексту.

- Аналіз якості перекладу тексту.

 30-04-2022

БІБЛІОТЕКА - ДОСЛІДНИКАМ

 

ЩО ТАКЕ АЛЬТМЕТРИКИ ТА НА ЯКИХ РЕСУРСАХ АНАЛІЗУВАТИ ЇХНІ ПОКАЗНИКИ?

На сучасному етапі розвитку наукометрії, інтернет-простору та ЗМІ, окрім традиційних бібліографічних показників для оцінки досліджень, використовують альтметрики. Це нові методи аналізу на основі не академічної, а суспільної ваги. Тобто, для оцінки впливу наукових робіт враховуються згадки в соціальних мережах, блогах, засобах масової комунікації та ін.

Докладніше

 

Альтметрики – не перші з запропонованих «нетрадиційних» метрик. Також вживають такі споріднені терміни як webometrics (вебометрики) та суbermetrics (кіберметрики). Поняття «альтметрика» вперше було вжито в Маніфесті альтметрії 2010 року. Категорію цих показників можна розділити на такі групи:

 • За кількістю завантажень та переглядів публікації;
 • На основі кількості цитування (за виключенням традиційних бібліометричних показників);
 • За збереженням в закладках;
 • На підставі кількості обговорень, коментарів, рекомендацій та ін.

Найбільш популярними та комплексним ресурсами для розрахунку цих показників є Almetric.com і PlumAnalytics.

Almetric

Унікальна платформа, що збирає статистичну інформацію про згадки в таких джерелах:

 • Політичні документи. Відстежується використання матеріалів у законах, підзаконних актах, наказах та інших регулятивних документах у всьому світі.
 • Основні ЗМІ. Досліджується інформація з-понад 4000 ЗМІ, з метою моніторингу популярності статті серед громадськості.
 • Бібліографічні онлайн-менеджери. Платформа надає детальну інформацію про кількість збережень за допомогою Mendeley. Для зручності статистичні дані можна розподілити за розташуванням, дисципліною та ін.
 • Платформи для рецензування після публікації. Включено систему оцінки за даними платформи Publons.
 • Wikipedia. Проводиться моніторинг згадок про опубліковані дослідження на 12 мовних  версіях енциклопедії.
 • Патенти. На основі даних IFI CLAIMS здійснюється аналіз згадок в патентах, що подаються в 9 міжнародних патентних відомств. За допомогою цього автори мають можливість глибше оцінити економічні наслідки свого дослідження.
 • Навчальні проєкти.  За допомогою Open Syllabus відображаються згадки в окремих книгах та програмах понад 4000 навчальних закладів з усього світу.
 • Блоги. Система кожного дня сканує та складає список щодо використання даних в понад 9000 академічних та неакадемічних блогів.
 • Dimensions. За допомогою ресурсу можливо моніторити згадки з CrossRef, PubMed Central чи OpenCitations або ж безпосередньо з повнотекстових записів, що надані видавцями контенту. Окрім посилань в наукових статтях, сервіс може відстежувати інформацію про цитування в книгах, препринтах, матеріалах конференцій, патентах, грантах, клінічних випробуваннях. Такі значення відносять радше до академічних показників та публікують на вкладці «Dimensions Citations».
 • Research highlights. Враховуються рекомендації, що опубліковано на ресурсі Faculty Opinions.
 • Соціальні мережі. Проводиться аналіз згадок у Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, Sina Weibo, Pinterest.
 • Мультимедіа та інші онлайн-платформи. Також аналізуються згадки, що опубліковано в YouTube, Reddit, Q&A (stack overflow).

 

За допомогою деталізованого списку можна відстежувати кількість згадок та їхній тип для кожного окремого дослідження, а також, у якій країні статтю згадано найбільше та ким (представниками громадськості, вченими чи комунікаторами, до яких належать наукові блогери, журналісти та ін.) Окрім цього, для кожного типу згадок є окрема вкладка, де можна ознайомитись з текстом матеріалу, де опубліковано посилання.

PlumAnalytics

Цей сервіс має подібні принципи роботи, однак трохи інакшу методологію дослідження альтметрик. Зокрема, проводиться аналіз за такими показниками:

 • Цитати – категорія включає згадки як з традиційних індексів цитування, так і альтернативних. Останні більшою мірою позначають вплив на суспільство: патентні цитати, цитати в офіційних документах та ін.
 • Використання – відображає показник переглядів дослідження. Це можуть бути завантаження, переходи, відтворення відео та ін.
 • Охоплення – показує, яка кількість зацікавленої аудиторії прагне повернутись до результатів дослідження в майбутньому (додавання в закладки, збережене, кількість читачів)
 • Згадки – проводиться вимірювання кількості посилань на статтю у ЗМІ та блогах (записи в блогах, коментарі, огляди, посилання на Wikipedia, новинні ресурси).
 • Соціальні мережі. В цю категорію входять твіти, позначки «подобається» на Facebook, репости та ін. 

Нині, альтметрики все більше використовуються при оцінюванні впливу наукових досліджень. Однак, застосування цього виду показників має як прихильників, так і критиків. Кожен дослідник у праві самостійно вирішувати, зважати йому на альтернативні метрики чи сконцентруватися на класичних, бібліометричних показниках.

 

©Publ.Science

 

 23-04-2022

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ РАДІАЦІЙНИХ АВАРІЙ ТА КАТАСТРОФ

 

26 КВІТНЯ - ДЕНЬ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

Атомний Вій опустив бетонні повіки.
 Коло окреслив навколо себе страшне.
 Чому Звізда-Полин упала в наші ріки?!
 Хто сіяв цю біду і хто її пожне?
 (
Ліна Костенко)

 

У цей день 1986 року на Чорнобильській атомній  електростанції стався вибух. Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

Але Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного жителя нашої країни, назавжди залишаючи у пам’яті народний подвиг ліквідаторів.

Наслідки Чорнобиля стали драматичним уроком для цивілізації, суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей і екологічну безпеку планети.

Хай залишиться у минулому й ніколи не повториться жах Чорнобильської трагедії. А пам'ять про ті події навчить нас цінувати мир і спокій.

 23-04-2022

КОРОТКІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ

 

ЯК НАПИСАТИ АРГУМЕНТАТИВНЕ ЕСЕ?

Вміння чітко висловлювати власну думку та переконливо її аргументувати – універсальне і варте опанування. Нам часто випадає писати есе – як елемент екземену (ЗНО, іспити з визначення рівня володіння іншою мовою тощо) чи контрольне завдання. Зазвичай, саме аргументативне есе вимагають як частину заявки для отримання стипендії чи участі в конкурсі. Все ж, необхідно пам'ятати, що аргументативне есе відрізняється від твору-роздуму, з яким ми його іноді плутаємо. Саме про останній різновид есе детально розповість (та проілюструє на прикладі) спеціалістка Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні - SAIUP, Марта Томахів, Ph.D.

У цьому відео ви дізнаєтеся про:

- що таке есе та для чого вчитися його писати;

- етапи написання есе;

- «формулу» написання аргументативного есе з п’яти абзаців;

- структуру складових частин есе (вступу, абзаців основної частини та висновку) на прикладі;

- що варто пам’ятати (академічну доброчесність і не тільки) під час написання есе.

 15-04-2022

ХУДОЖНИКИ-ЮВІЛЯРИ

 

 

570 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ

Видатний італійський художник, вчений, інженер і анатом, один із найвидатніших представників мистецтва і науки епохи Відродження, Леонардо да Вінчі народився у 1452 році у селищі Анкіано, біля міста Вінчі.

Окрім відомих усьому світу полотен і скульптур, Леонардо залишив після себе рукописи з багатьох областей знання. Він займався математикою, гідромеханікою, геологією і фізичною географією, метеорологією, хімією, астрономією, ботанікою, а також анатомією і фізіологією людини і тварин.

Незважаючи на те, що деякі шедеври Леонардо, наприклад “Джоконду”, знають усі, можна привести і маловідомі факти його життя і творчості. Наприклад, що матір’ю Леонардо була проста селянка, він отримав домашню освіту, віртуозно грав на лірі, першим пояснив, чому небо синє, а місяць такий яскравий, був амбідекстром і страждав дислексією.

Докладніше

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ

1. Леонардо народився у родині багатого нотаріуса і землевласника П’єро да Вінчі, його матір’ю була проста селянка Катерина. Він одержав непогану домашню освіту, однак йому не вистачало систематичних занять грецькою і латиною.

2. Він віртуозно грав на лірі. Коли у суді Мілана розглядалася справа Леонардо, він фігурував там саме як музикант, а не як художник чи винахідник.

3. За однією з теорій, Мона Ліза посміхається від усвідомлення своєї таємної для усіх вагітності.

4. За іншою версією, Джоконду розважали музиканти і клоуни у той час, як вона позувала художнику.

5. Є ще одна теорія, відповідно до якої, “Мона Ліза” – це автопортрет Леонардо.

6. Леонардо, по всій видимості, не залишив жодного автопортрету, який би міг йому бути однозначно приписаний. Учені засумнівалися у тому, що знаменитий автопортрет сангіною Леонардо (традиційно датується 1512-1515 роками), що зображує його у старості, є справжнім. Вважають, що, можливо, це лише етюд голови апостола для “Таємної вечері”. Сумніви у тому, що це автопортрет художника, висловлювалися з XIX століття, останнім їх нещодавно висловив один з найбільших фахівців по Леонардо, професор П’єтро Марані.

7. Вчені Амстердамського університету і фахівці зі США, вивчивши загадкову посмішку Джоконди за допомогою нової комп’ютерної програми, розгадали її склад: за їхніми даними, вона містить 83% щастя, 9% зневаги, 6% страху і 2% злості.

8. У 1994 році Білл Гейтс придбав за 30 млн доларів Codex Leicester – зібрання робіт Леонардо да Вінчі. З 2003 року воно демонструється у Музеї Мистецтв Сієтла.

9. Леонардо любив воду: він розробив інструкції з підводних занурень, винайшов і описав прилад для підводного занурення, дихальний апарат для підводного плавання. Усі ці винаходи Леонардо лягли в основу сучасного підводного спорядження.

10. Леонардо першим пояснив, чому небо синє. У книзі “Про живопис” він писав: “Синява неба утворюється завдяки товщі освітлених часток повітря, яка розташована між Землею і чорнотою, що знаходиться вгорі”.

11. Спостереження за Місяцем у фазі зростаючого півмісяця привели Леонардо до одного з важливих наукових відкриттів – дослідник встановив, що сонячне світло відбивається від Землі і повертається до Місяця у вигляді вторинного підсвічування.

12 Леонардо був амбідекстром – він в однаковій мірі добре володів правою і лівою руками. Він страждав дислексією (порушенням здатності читати) – цю недугу, яку ще називають “словесною сліпотою”, пов’язують зі зниженою активністю мозку у визначеній зоні лівої півкулі. Як відомо, Леонардо писав дзеркальним способом.

13. Недавно Лувр витратив 5,5 млн доларів, щоб перевезти знаменитий шедевр художника “Джоконду” із загального у спеціально обладнаний для неї зал. Для “Джоконди” відвели дві третини залу, що займає загальну площу 840 квадратних метрів. Величезне приміщення перебудували під галерею, на дальній стіні якої тепер висить знаменитий витвір Леонардо. Перебудова, що здійснювалась за проектом перуанського архітектора Лорензо Пікераса, тривала близько чотирьох років.

14. У серпні 2003 року полотно великого Леонардо да Вінчі вартістю 50 млн доларів “Мадонна з веретеном” було викрадено із замку Друмланриг у Шотландії. Шедевр зник із будинку одного з найбагатших землевласників Шотландії, герцога Бакклью. У листопаді 2011 року ФБР оприлюднило список 10 найгучніших злочинів у сфері мистецтва, у числі яких було і це пограбування.

15. Леонардо залишив проекти підвідного човна, повітряного гвинта, танка, ткацького верстата, шарикопідшипника і літаючих машин.

16. У грудні 2000 року британський парашутист Адріан Ніколас у Південній Африці спустився з висоти 3 тис. метрів з повітряної кулі на парашуті, зробленому за ескізом Леонардо да Вінчі.

17. Леонардо першим із живописців почав розчленовувати трупи, щоб зрозуміти розташування і будову м’язів.

18. Великий аматор ігор зі словами, Леонардо залишив у Codex Arundel довгий список синонімів для позначення чоловічого пенісу.

19. Займаючись будівництвом каналів, Леонардо да Вінчі зробив спостереження, що потім ввійшло у геологію під його ім’ям як теоретичний принцип розпізнавання часу утворення земних шарів. Він прийшов до висновку, що Земля набагато старша, ніж вважалося по Біблії.13-04-2022

КОРОТКІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ

 

НАПИСАННЯ ОГЛЯДУ ЛІТЕРАТУРИ

Редакторка Богдана Романцова розповість нам про написання огляду літератури, саме з якого найчастіше починається наша подорож у світ наукового дослідження з улюбленої теми.

У цьому епізоді Ви дізнаєтеся:

- для чого потрібен огляд літератури;

- з чого почати його писати;

- що слід та не слід робити під процесу написання огляду літератури.

 

 13-04-2022

КОРОТКІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ

 

ЯК НАПИСАТИ АНОТАЦІЮ?

Ми раді представити наступний епізод «Коротих порад від SAIUP». Сьогодні вчимося писати якісну анотацію разом із Віктором Дроздовим, к.і.н., керівником навчально-методичного відділу Ізмаїльського державного гуманітарного університету.

У цьому відео ви дізнаєтеся:

- що таке анотація та чому важливо вміти її писати;

- види анотацій в україномовному та англомовному дискурсі;

- вимоги до написання анотації та критерії якісної анотації;

- інструкцію щодо написання анотації на іншу роботу;

- кроки написання якісної анотації.

 
Сторінка: 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23