10-11-2020

ЦІКАВИНКИ

 

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ

1. Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.

2. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".

3. Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків прийшли в українську мову з інших мов.

4. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово "дихлордифенілтрихлорметилметан" – назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.

5. Іменник у нашій мові має 7 відмінків (один з них – кличний). Це вирізняє українську мову серед східнослов'янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латини, грецької мови та в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).

6. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.

7. Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

8. Офіційно вважається, що після видання "Енеїди" Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.

9. В українській існує три форми майбутнього часу! Проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму тощо.

10. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"

 03-11-2020

ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА ПОВНОТЕКСТОВИХ ВИДАНЬ

 

 

 

Пропонуємо ознайомитись із новими повнотекстовими виданнями професорсько-викладацького складу НТУ, які надійшли до фонду Електронної бібліотеки університету у жовтні місяці (меню сайту : "Електронна бібліотека / Поточні видання НТУ").

 

 

 

 03-11-2020

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ

 

 

Пропонуємо до уваги читачів нові книги, що поповнили фонд бібліотеки у жовтні 2020 року (меню сайту : "Ресурси бібліотеки / Нові надходження")

 

 

 02-11-2020

КНИЖКОВА ВИСТАВКА

 

 

РІДНА МОВА ЧИСТА, ЯК РОСА

Щорічно 9 листопада наша держава святкує День української писемності та мови, яке було започатковане у 1997 році Указом Президента №1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства». Свято спрямоване на підтримку рідної мови, її вивчення, розвиток і популяризацію, в першу чергу серед  молодого покоління українців. Цього ж дня ми вшановуємо пам'ять святого Преподобного Нестора-Літописця – основоположника письмової  української мови.

Бібліотекою Національного транспортного університету з цієї нагоди організовані тематичні виставки на абонементі художньої літератури та навчальному читальному залі (НБК, 8 поверх, кім. 803, 804). До уваги користувачів представлені публікації з періодичних видань щодо походження і розвитку української мови, також приклади побутової та філософської мудрості та кращі зразки української художньої літератури.

Для пошуку інших видань даної тематики радимо скористатись електронними та традиційними  ресурсами бібліотеки.

 

 31-10-2020

ЦІКАВИНКИ

 

ТОП-10 НАЙВПЛИВОВІШИХ УНІВЕРСИТЕТІВ УКРАЇНИ

На сайті AcademicInfluence складено рейтинг впливовості університетів світу Influential schools, частиною якого є окремий рейтинг впливовості закладів вищої освіти України.

Рейтинг складається групою науковців і фахівців з аналізу даних, які вже понад 5 років оприлюднюють результати своєї роботи на сайті. Формування рейтингу відбувається за алгоритмом, за допомогою якого гідні уваги люди пов’язуються з конкретними закладами вищої освіти, кафедрами та навчальними дисциплінами.

З погляду розробників рейтингу, будь-який вищий навчальний заклад впливовий не самий по собі, а завдяки людям, які в ньому навчалися або працювали. Виходячи з цього, впливовість університету оцінюється саме через людей, які мають до нього стосунок і які зробили значний внесок у певній галузі.

Докладніше

 

У 2020 році до світового рейтингу також потрапили 183 заклади освіти з України. Відповідно, найвпливовішими університетами України за версією AcademicInfluence є Києво-Могилянська академія (886 місце у світі), Львівський національний університет ім. Івана Франка (915 місце у світі) та Київський політехнічний інститут (1390 місце у світі).

Також у першій п’ятірці українського рейтингу опинились Одеський національний університет ім. Мечникова та Чернівецький національний університет ім. Федьковича.

 

ТОП-10 найвпливовіших університетів України

 

Місце

Назва навчального закладу

1

Києво-Могилянська академія

2

Львівський національний університет ім. І. Франка 

3

Київський політехнічний інститут

4

Одеський національний університет ім. І. Мечникова

5

Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича

6

Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана

7

Національний медичний університет ім. О. Богомольця

8

Львівська політехніка

9

Таврійський національний університет ім. В. Вернадського

10

Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого

 

 31-10-2020

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

31 ЖОВТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЕКОНОМІЇ

Міжнародний день економії – це свято, яке з'явивлося відносно недавно, але передумови, до якого були дуже давно. Незважаючи на невелику популярність цього свята, Цей день є дуже важливим у сучасному світі. Забули про таке торжество, швидше за все, тому, що воно збігається зі святом Хеллоуїн, і щороку відзначається 31 жовтня. І в честь такого свята ми вирішили розповісти про нього більше.

Докладніше

 

Ще в 1924 році на Першому міжнародному конгресі ощадних банків 27 зібралися всі представники ощадних банків. Тоді вперше заговорили про таке свято, але його так і не встановили.
Тоді, в самий останній день конгресу, 31 жовтня з'явилася ідея, яка полягає в тому, щоб «на згадку про перші збори ощадних банківських інститутів всіх країн» щороку відзначати цей день, як Всесвітній день заощаджень (накопичень). Після недовгих роздумів, було прийнято рішення назвати це свято Всесвітній день економії. І відсвяткували його вперше в 1924 році.

Але тоді про свяо практично ніхто не чув. Так би і тривало, якби 1989 році Міжнародний День Економії не став офіційно закріплений директивою ООН. Потрібно відзначити, що Міжнародний день економії святкуэться 31 жовтня тільки в тих країнах, де цей день не є державним святом.

 

Адже вважається, що сенс у цьому святі спочатку був такий, що в цей день всі банки були відкриті, і населення мало можливість переводити заощадження на свої рахунки. Саме тому, наприклад, у Німеччині Міжнародний день економії відзначається в останній робочий день до 31 жовтня, тому що у них це День Реформації.

 

Звичайно, назвати цей День саме святом досить складно. Концертів та інших масштабних заходів 31 жовтня не проводиться. Зате таке свято, як Міжнародний день економії – прекрасний привід, щоб привітати всіх знайомих працівників банку.

 

 26-10-2020

КНИЖКОВА ВИСТАВКА

 

В рамках відзначення Всесвітнього дня туризму в читальному залі  періодичних видань (НБК, 8 поверх, кім. № 804) розгорнута тематична виставка «Мандруємо Україною» де  представлені  навчальні та періодичні видання з фонду бібліотеки.

У 2014 році в університеті була створена кафедра «Туризм». Це перспективний напрям підготовки висококваліфікованих кадрів для туристичної сфери, які володіють іноземними мовами і різними навігаційними програмами і технологіями. Сьогодні Україна прагне стати туристичною державою світового рівня і знайомити українців не лише з іншими країнами світу а й відкрити для людей мальовничі куточки своєї країни, познайомити з пам’ятками  історії, звичаями, традиціями  і культурою держави.

 

Пропонуємо переглянути і віртуальну виставку «Мрій та мандруй!» (меню сайту : "Ресурси бібліотеки / Віртуальні виставки"). 

Більш інформації ви можете отримати скориставшись електронним каталогом http://lib.ntu.edu.ua/catalog/login.html

 25-10-2020

ЦІКАВИНКИ

 

25 ЖОВТНЯ - ДЕНЬ АВТОМОБІЛІСТА ТА ДОРОЖНИКА

День автомобіліста щорічно відзначається в Україні в останню неділю жовтня.

Святкують День працівника автотранспорту, або, як його ще називають - День водія - не тільки ті шофери, хто сидить за кермом. Це офіційне свято всіх працівників дорожньо транспортної галузі в цілому.

Свято було встановлено в СРСР в 1980 році, а саме - 1-го жовтня Президія Верховної Ради СРСР видала Указ «Про святкові і пам’ятні дні» № 3018-Х, в якому окрім іншого засновувалося і професійне свято «День автомобіліста», більш відоме в народі, як «День водія». Датою святкування цього професійного свята стало тоді остання неділя жовтня. Час йде вперед, і замість «Великого і Могутнього» виникла низка незалежних держав. Однак, ставша популярною і гаряче улюбленої традицією в народі святкування Дня автомобіліста пережило ці глобальні зміни. І звичайно ж це не залишилося без уваги відповідного нового законодавства суверенних держав. Так, наприклад, в Україні цей день був закріплений Указом Президента України від 13-го жовтня 1993-го року № 452/93 і відзначається щорічно також в останню неділю жовтня. У спробі примирити працівників дорожнього господарства і автомобілістів цей день став їхнім спільним святом, яке тепер носить назву «День автомобіліста і дорожника». 

У День автомобіліста ми приєднується до привітань на адресу всіх, хто так чи інакше пов’язав своє життя з автотранспортом. Бажаємо Вам безпечної їзди, надійної роботи всіх вузлів і агрегатів, а також здоров’я, успіхів у праці та сімейного щастя! Зі святом автомобіліста!

 22-10-2020

ПЕРШОКУРСНИКУ

 

ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА ПОВНОТЕКСТОВИХ ВИДАНЬ ПРОФЕСОРСЬКО-ВИКЛАДАЦЬКОГО СКЛАДУ НТУ

Електронна бібліотека Національного транспортного університету є бібліотекою відкритого доступу і передбачає безкоштовний доступ читачів до повнотекстових видань викладачів НТУ.

З метою дотримання принципів академічної доброчесності та норм законодавства про авторське і суміжні права, доступ до електронних видань університету організовано за умов авторизації!

Для початку роботи з електронною бібліотекою (через електронний каталог) вам необхідно авторизуватися.

Докладніше

 

Що таке «авторизація» і для чого вона потрібна?

Мається на увазі перевірка, що здійснюється комп'ютерною системою або сайтом для ідентифікації користувача перед отриманням їм права доступу до системи або інтернет-ресурсу. Авторизований користувач може виконувати в системі певні дії, не доступні іншим особам.

Авторизація потрібна для того щоб система змогла пізнати Вас, як свого користувача і допустити до своїх ресурсів.

 

Як виконати авторизацію?

Пройдіть за посиланням http://lib.ntu.edu.ua/catalog/login.html.

Перед Вами з'явиться вікно авторизації.

Початково є два поля, в яких введені користувачем дані перевіряються автоматично.

Поля форми авторизації повинні бути обов'язково заповнені. Потрібно ввести логін та пароль.

В поле "Логін" вводимо – ntu (маленькими літерами), а у поле "Пароль" –  ідентифікаційний податковий номер (складається з 10 цифр). Після цього натискаємо кнопку «Увійти».

Таким чином користувач потрапляє на сторінку електронного каталогу бібліотеки НТУ.

 

Що відбувається при введенні невірних даних?

Помилка при авторизації блокує відвідувача.

Помилка авторизації – це невірне введення логіна або пароля. При наборі кодових слів, користувач повинен звертати увагу на правильний порядок символів, регістр, встановлену розкладку клавіатури.

 

Як знайти повнотекстове видання викладача?

В поле «Автор» інформаційно-пошукової системи електронного каталогу потрібно ввести прізвище автора  електронного документа. 

Поставити позначку у вікні «Електронна копія» (в нижній частині сторінки) і здійснити запуск кнопкою «Вибрати».

Після відкриття переліку бібліографічних описів навчально-методичних посібників певного автора вибрати потрібний документ і здійснити запуск гіперпосилання.

 

У випадку виникнення проблем при входженні до електронного каталогу просимо звертатися до Інформаційно-обчислювального центру НТУ за тел. +38 (044) 280-28-31

 

УВАГА! Документи з фонду Електронної бібліотеки призначені лише для особистого використання користувачів бібліотеки та не передбачають подальшого поширення, копіювання, публікації, тиражування будь-якими засобами, передачі іншим особам, використання з комерційною метою, розміщення на інших веб-сторінках, розсилання та ін. За порушення цієї вимоги користувачі несуть особисту відповідальність у відповідності до діючого законодавства України.

 

Статтею 444 Цивільного кодексу України визначено, що твір може бути вільно, без згоди автора та інших осіб, та безоплатно використаний будь-якою особою, як цитата з правомірно опублікованого твору або як ілюстрація у виданнях, радіо- і телепередачах, фонограмах та відеограмах, призначених для навчання, за умови дотримання звичаїв, зазначення джерела запозичення та імені автора, якщо воно вказане в такому джерелі, та в обсязі, виправданому поставленою метою.

 

Зав. відділом ІТ та КЗ бібліотеки

Рассказова В. А.

 22-10-2020

ПОСЛУГИ ТА СЕРВІСИ

 

ДИСТАНЦІЙНЕ ЗАМОВЛЕННЯ КНИГ З ФОНДУ БІБЛІОТЕКИ НТУ

Для  запобігання  розповсюдження COVID-19 бібліотека НТУ пропонує своїм користувачам скористатись новою безкоштовною  послугою  – дистанційне замовлення книг з фонду бібліотеки електронною поштою та за телефоном.

Замовити  книги можна з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 17.00 години. Для цього треба зробити  попереднє замовлення online  на електронну пошту library.ntu@ukr.net  або за телефоном +38 (044) 285-77-90.

 

Докладніше

Обов’язково вказати:

  1. Основні бібліографічні дані книги (автор, назва видання, рік видання);
  2. Прізвище читача;
  3. Контактні дані (електронна пошта, телефон).

Літературу  Ви можете отримати у відповідних відділах бібліотеки наступного дня з моменту отримання вашого замовлення бібліотекою, чи в той же день, якщо складності в пошуку документа немає. В одному зверненні повинно бути не більше п’яти книг. Документи  бронюються на термін до 3 днів з моменту відповіді. Книги видаються тільки студентам, професорсько-викладацькому складу  і працівникам НТУ.

 

Бібліографічні дані на потрібну вам книгу ви можете в разі необхідності знайти на нашому сайті http://www.library.ntu.edu.ua  в розділі  Електронний каталог.

 

Працівники бібліотеки  університету  постійно прагнуть  зробити використання бібліотечних фондів найбільш зручним для нашого користувача. Запрошуємо до співпраці. 

 

 
Сторінка: 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24