28-04-2021

ДО УВАГИ НАУКОВЦІВ

 

КОНКУРС ДЛЯ НАУКОВЦІВ

Редакційна команда журналу "Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія «Економіка»" відбере 9 найкращих робіт для публікації статті на актуальну тему з орієнтацією на міжнародного читача. Якщо Ваша стаття проходить рецензування, автор (авторський склад) не тільки не оплачує публікаційний внесок, а і отримує грошову винагороду у розмірі 1000 грн.

Докладніше

 

Автори, які вирішили взяти участь у конкурсі, повинні відправити свій матеріал на офіційну пошту видання: info@economics-msu.com.ua з поміткою "Для участі у конкурсі". Якщо Ви відправите статтю без позначки, тоді її будуть розглядати у звичайному режимі, і робота не буде претендувати на грошову компенсацію.

 

Якщо подана стаття не пройшла конкурсний відбір до 2 випуску журналу – публікація цієї статті буде безоплатною для автора у першому випуску, але без грошової винагороди.

 

Унікальність статті – не менше 85%.

 

Мова видання: українська, російська, англійська.

 

Детальніше з усіма вимогами до статті Ви можете ознайомитися на тут.

 

У випадку включення журналу до бази даних Scopus, опубліковані роботи в цьому номері будуть проіндексовані наукометричною платформою та отримають світове визнання.

 

ДО ЯКОГО ЧИСЛА ПРИЙМАЮТЬСЯ СТАТТІ?

Матеріали приймаються до 30 квітня включно.

 

Подати статтю тут. 

 

Редакція журналу "Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія «Економіка»" буде рада співпраці з українськими науковцями! 

 27-04-2021

БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ

 

ЕТИЧНА СТОРОНА НАУКОВИХ ПУБЛІКАЦІЙ: ОБОВ’ЯЗКИ АВТОРІВ, РЕЦЕНЗЕНТІВ ТА РЕДАКТОРІВ

Вчені та редактори мають знати про етичні та правові рамки у сфері наукових публікацій. Існують чіткі принципи, якими потрібно користуватися. Автори повинні чесно та прозоро інформувати вчене товариство про нюанси своєї діяльності та підготовки статті, так само як редактори і видавці під час її розгляду.

Докладніше

 

Обов’язки авторів

  • Вчені не повинні підроблювати дані, використовувати чужу інформацію, видавати її за свою і маніпулювати зображеннями.
  • Автор має надати інформацію про те, що робота раніше ніде не публікувалась. Хоча компанія "Elsevier" нещодавно ініціювала опитування серед вчених щодо можливості подачі роботи у декілька журналів одночасно. А Ви підтримуєте таку ініціативу? На сторінці матеріалу можна проголосувати та висловити свою думку з цього приводу.
  • У статті має бути зрозуміла та підтверджена роль кожного автора.
  • Декларація джерел фінансування тощо.

Відповідальність редакторів, рецензентів

  • Редактори мають бути незалежними та не піддаватися на комерційні, академічні, особисті, політичні фактори. Вони мають гарантувати точність опублікованих матеріалів та заохочувати вчених до обговорення новітніх та корисних матеріалів, які вони публікують.
  • Рецензенти мають надавати неупереджені огляди, поважати право на інтелектуальну власність і авторське право на роботу, яку вони розглядають. Оцінка статті має бути експертною та ефективною, конфіденційною та послідовною.

Дії під час виявлення у публікаціях проблем з етикою

 

Дублікат публікації

Рецензент під час перевірки матеріалу повідомляє про підозру на повторне видання чи подання статті. Тоді редакція звертається до автора, щоб отримати пояснення та вирішити це питання. Редактор може інформувати керівника установи, де працює вчений, а авторові висловити попередження.

 

Сфабриковані дані

Цю тему мають обов’язково порушити рецензент або читач, якщо вони помічають сфабриковану інформацію під час перегляду статті. Якщо докази зібрані, автора просять пояснити, чому так сталось. Також можуть попросити наукову організацію, де працює вчений, провести розслідування. На жаль, це може мати серйозні негативні наслідки для автора.

 

Плагіат

Запідозрити плагіат можна на етапі рецензування або вже після публікації. Про це необхідно обов’язково повідомити редакцію для вирішення з автором цієї проблеми. В одному з наших матеріалів Ви зможете переглянути інфографіку, яка розкриває усі дії рецензента та редакції, якщо у поданій науковій статті є плагіат.

Для того, щоб вирішити проблеми, що стосуються етики наукових публікацій, важливо звертатися до сайту Комітету з питань публікаційної етики, які своєю щоденною роботою намагаються створити умови для правильної діяльності усіх учасників науково-публікаційної діяльності.

 

©Наука та метрика

 27-04-2021

БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ

 

ЯК ОПУБЛІКУВАТИ СТАТТЮ У ЖУРНАЛІ, ЩО МАЮТЬ ВЕЛИКИЙ НАУКОВИЙ СТИЛЬ?
Науково-публікаційна діяльність є рушієм прогресу. Актуальні, корисні роботи, опубліковані у рейтингових виданнях, відкривають важливі дослідження світові. Але пройти рецензування у таких журналах, інколи стає викликом для вченого. У цій статті ми розглянемо, як підготувати статтю, щоб вона була успішно опублікована у міжнародному виданні з високими показниками.

Докладніше

Кожен журнал – це джерело досліджень. Видання прагне публікувати результати прогресивних думок вчених. Редактору такого журналу важливо, щоб інформація у статті була новітньою, перевіреною та підтвердженою. Він зацікавлений, щоб знайомство з матеріалом стимулювало наукове товариство до подальшої дискусії та цитування. Тому однією з задач науковця є підготовка роботи, яка буде відповідати запиту видання.
 
Чи важливо те, що Ви досліджуєте?
Це питання кожен автор має задавати собі постійно. Тема, яку досліджує науковець, має бути важливою для наукової сфери, і, можливо, не лише для цієї сфери. Думки глобального характеру викликають резонанс, зацікавленість. Працюйте у активній науковій галузі, що формує нові ідеї, методи і, що важливо, має велику фінансову підтримку.
 
Плюси співпраці
Поодинока праця, інколи, може бути безрезультативною. Не втрачайте можливості працювати в групі національних чи міжнародних дослідників. Така співпраця часто створює дослідження, що мають більший вплив і шанси отримати публікацію у рейтингових журналах.
 
Вплив наставництва
Для вченого важливо обрати досвідченого керівника, особливо, якщо він тільки розпочинає свою наукову діяльність. Авторитетний науковець стане для автора наставником, який допоможе легше проходити по лабіринту наукової роботи, оминати підводні камені та легше виходити з глухих кутів. Наставник завжди ділиться своїм досвідом, надихає власними результатами тримати фокус уваги на постійних кроках у напрямку цілі.
 
Секрет успішного оформлення рукопису
Деякі дослідники зазначають, що секрет успішного написання статті полягає в тому, щоб вчений розказав історію, яка матиме сенс. Структура статті повинна мати початок, середину і  кінець. Читачі завжди хочуть розуміти, чому і що автор досліджував, відкрив. Який вплив мають його результати для наукового світу?
Стаття вимагає стислості, конкретики, ясності та логіки викладу, простої мови, але наукового стилю і правильної граматики. Будь-яку неактуальну інформацію потрібно вилучити. Включіть в роботу лише те, що стосується теми, питань, які вона розкриває.
Більшість рейтингових видань вимагають чіткої структури. Автор має враховувати це та дотримуватися інструкцій журналу, щоб потім не витрачати час на комунікацію з редакцією і нескінченні виправлення. 
У вченого є лише одна можливість під час подачі привернути увагу редактора видання до своєї статті. І науковець має не втратити її через помилки. Можна попросити колегу, який не працює у темі дослідження, переглянути роботу та оцінити її читабельність, логіку, структуру, граматику тощо.
 
Заголовок, анотація, супровідний лист
Заголовок статті має привертати увагу, точно описувати її зміст, викликати бажання прочитати роботу, бути стислим, містити основну тему дослідження, підкреслювати його цінність. Не потрібно його робити занадто коротким чи довгим. Запишіть декілька назв, проаналізуйте, як вони описують роботу та виберіть одну. Можна попросити колег допомогти в цьому. 
Анотація коротко описує зміст роботи. Багато редакторів видань спершу читають саме її, формуючи своє ставлення до роботи. Більш детально про анотацію Ви знайдете у нашій статті.
Супровідний лист, який автор надсилає у видання, повинен допомогти «продати» рукопис редакторові. Про те як його підготувати можна прочитати тут.
 
Підбір журналу та процес рецензування
Пошук видання для публікації – це один з найважливіших кроків у публікаційному процесі. Для цього необхідно добре знати свою наукову сферу, що в ній вже було відкрито, де опубліковано.
Чесно оцінюйте свою роботу. Скористайтеся шкалою новітності, впливу та пріоритетності. Адже саме цими принципами керуються впливові видання під час вибору статей.
Діліться своїми напрацюваннями на міжнародних зустрічах і аналізуйте їхній вплив на аудиторію. Якщо зацікавленість ідеями була високою, тоді робота, швидше за все, буде цікавою і для редакторів рейтингових журналів з Вашої спеціальності. Автор може дуже високо оцінювати свою статтю, але реакція його колег стане тим показником, що продемонструє реальний стан речей.
Дотримуйтесь інструкцій журналу. Це прості критерії, але їхнє ігнорування може привести до затримок чи відмови у публікації. До них можуть входити: форматування, оформлення, переклад, заборона подачі статті до двох журналів одночасно тощо. Якщо автору важко самому реалізувати усі вимоги, можна звернутися до посередницької компанії, яка надає послуги з наукового консалтингу.
Потрібно розуміти, що коли редактор вирішив віддати роботу на рецензування – це велика вдача для автора, матеріал гідний розгляду, але це ще не означає, що його опублікують. Процес рецензування в рейтингових журналах складний і довготривалий. Автор має бути готовим до цього. Важливо поважати коментарі рецензентів, які направлені на покращення дослідження, його якості. Вченому необхідно вчасно надавати відповіді на пропозиції, які ініціює рецензент.
 
Наполеглива праця, цілеспрямованість, активність завжди винагороджується реалізацією власних намірів. Важливо пам’ятати про це, отримавши повідомлення про прийняття статті у журнал, чи про її відхилення. Адже саме щоденний вклад у свою діяльність обов’язково принесе у свій час позитивні зрушення та важливі результати для розвитку дослідницької справи автору зокрема та світові загалом.

©Наука та метрика
 


26-04-2021

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

Міжнародний день інтелектуальної власності, відзначається щорічно 26 квітня по ініціативи Всесвітньої організації інтелектуальної власності. Ця установа ООН, основним напрямком його діяльності є розвиток і розширення доступною і збалансованої міжнародної системи інтелектуальної власності.

26 квітня 1970 року набула чинності Конвенція про ВОІВ. У вересні 2000 року держави-члени ВОІВ проголосили цей день Міжнародним днем ​​інтелектуальної власності.

Основна мета дня - підвищити рівень обізнаності громадськості з проблематики інтелектуальної власності, розгорнути широку дискусію з питання про її ролі в заохоченні творчості та інновацій.

Докладніше

Генеральна асамблея Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) на засіданні у вересні 2000 року прийняла рішення заснувати свято Міжнародного дня інтелектуальної власності для того, щоб надати можливість підкреслити велике значення інновацій у житті суспільства. Обрана дата, 26 квітня, є визначною ще й через те, що саме 26 квітня була заснована Всесвітня організація інтелектуальної власності, яка покликана сприяти захисту та розвитку інтелектуальної власності у всьому світі.

 

Щороку Міжнародний день інтелектуальної власності присвячується окремій темі:

2001 рік: «Сьогодні створюється майбутнє»

2002 рік: «Сприяння творчості»

2003 рік: «Зробіть інтелектуальну власність Вашою справою»

2004 рік: «Заохочуючи творчість»

2005 рік: «Думати, представляти, створювати»

2006 рік: «Все починається з ідеї»

2007 рік: «Заохочення творчості»

2008 рік: «Інновації та сприяння повазі до інтелектуальної власності»

2009 рік: «Зелені інновації»

2010 рік: «Інновації – об’єднуючи світ»

2011 рік: «Плануючи майбутнє»

2012 рік: «Новатори-провидці»

2013 рік: «Творчість – наступне покоління»

2014 рік: «Світовий культ кінематографу»

2015 рік: Піднімайся, вставай! За музику!

2016 рік: «Творчість у цифровому середовищі: переосмислення культури»

2017 рік: «Інновації: підвищення якості життя»

2018 рік: «Рушійна сила змін: жінки у сфері інновацій і творчості»

2019 рік: «В боротьбі за золото: ІВ та спорт»

2020 рік: «Інновації для «зеленого» майбутнього»

2021 рік  «Запропонуйте свої ідеї ринку»

 

В 2021 році ВОІВ звертає особливу увагу на малі та середні підприємства (МСП), які в процесі розвитку проходять шлях від народження ідеї до перетворення її на повноцінний ІВ-актив.

Щодня творчі особистості у різних куточках світу - архітектори, художники, ремісники, дизайнери, інженери, підприємці, дослідники, науковці та багато інших - народжують нові ідеї у різних сферах. Від мистецтва до штучного інтелекту, від моди до сільського господарства, від відновлюваної енергії до роздрібної торгівлі, від туризму до ТБ, відеоігор та віртуальної реальності. І цей перелік далеко не вичерпний. 

Деякі ідеї перетворюються на товари та послуги, привабливі для кінцевого споживача. Інші не встигають цього зробити. Визначна роль інтелектуальної власності в цьому процесі – допомогти підприємствам краще передбачати, орієнтуватися та керувати своїм доробком на шляху до його комерціалізації.

В період, коли економічне відновлення стає центральною темою у посткризовому світі, Міжнародний день ІВ висвітлює визначну роль МСП в економіці та можливості використання прав ІВ для створення сильнішого, більш конкурентоспроможного та стійкого бізнесу. А тим, хто лише почав відкривати для себе світ ІВ, в рамках Міжнародного дня інтелектуальної власності ВОІВ пропонує дізнатися, як інструменти системи ІВ - торговельні марки, права на дизайн, авторське право і суміжні права, патенти, комерційна таємниця, географічні зазначення та багато іншого - можуть підтримати бізнес під час виведення ідей на ринок.

 23-04-2021

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГИ І АВТОРСЬКОГО ПРАВА: КОЛИ І НАВІЩО

Сьогодні, 23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. Чому саме 23 квітня і чому так важливо на світовому рівні запроваджувати такий день, спробуємо розібратися далі.

 

«Винуватців» у цього «свята книголюбів» кілька. Так, саме 23 квітня народилися такі видатні особистості світової літератури, як французький письменник Моріс Дрюон (1918), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902) і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков (1899), а також український письменник Григорій Тютюнник (1920); у цей же день 1616 року померли Вільям Шекспір (щоправда, за юліанським календарем) і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа (вже за григоріанським календарем), а також 1850 року – англійський поет-романтик Вільям Вордсворт. 

 

Але, заглядаючи в офіційний документ ЮНЕСКО, яка й запровадила це свято Резолюцією № 3.18 на XXVIII сесії 15 листопада 1995 року, знаходимо таке формулювання: «Генеральна конференція … проголошує 23 квітня "Всесвітнім днем книги та авторського права", оскільки саме в цей день 1616 року померли Міґель де Сервантес, Вільям Шекспір та Інка Ґарсіласо де ла Веґа». 

Докладніше

 

Найцікавіше те, що до померлих 23 квітня 1616 року чомусь помилково зараховують Міґеля де Сервантеса. Насправді ж, Сервантес помер 22 квітня, але датою смерті, за іспанськими звичаями тих часів, було записано дату поховання. Тим паче, «літературний батько» Дон Кіхота помер 22 квітня за григоріанським календарем, а за юліанським (який тоді зберігався в Англії часів Шекспіра) – 2 квітня. А втім, з якої б нагоди не було запроваджено День книги, добре, що це все ж трапилося.

 

Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

 

Вважається, що День книги відзначався ще в першій половині XX століття. Ідея його створення належить письменникові й редакторові з Валенсії Вісенту Клавелю Андресу. У 1926 році іспанський король Альфонс XIII розглянув його пропозицію і підписав королівський указ, згідно з яким 7 жовтня (вважалося, що в цей день народився Сервантес) запроваджується День іспанської книги. У 1930 році День книги в Іспанії перенесли на 23 квітня, коли, ймовірно, помер письменник. 

 

Цікаво, що ще з XV століття 23 квітня відзначають День Святого Георгія, заступника Каталонії. У Барселоні та Каталонії в цей день, також відомий як День троянд і подібний багато в чому до Дня Святого Валентина, чоловіки традиційно дарують жінкам троянди, а жінки чоловікам – книжки. Щоправда, зараз звичаї змінилися, і книжку, на щастя, можуть отримати всі. Чому книжка? Бо саме у цей час 1929 року в Барселоні проходив масштабний книжковий ярмарок. Це значною мірою вплинуло на запровадження Всесвітнього дня книги та авторського права саме 23 квітня.

 

З нагоди смерті Міґеля де Сервантеса по світу, а найбільше, звісно, в Іспанії, влаштовують різноманітні літературно-книжкові заходи. Одна з таких подій – дводенний марафон читання (readathon) найвідомішого твору іспанського письменника – роману «Премудрий Гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». 

 

Крім того, саме 23 квітня, у день смерті письменника, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців – Хорхе Луїс Борхес, Маріо Варґас Льйоса.

 

Одна з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права – обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. Ця традиція, яка, окрім того, є дієвим способом популяризації книг і читання загалом, запроваджена 2001 року. Тоді столицею було обрано Мадрид. Щороку ЮНЕСКО спільно з міжнародними організаціями, що представляють три напрями книжкової галузі, – Міжнародним союзом видавців, Міжнародною федерацією книготорговців і Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій – обирають Світову столицю книги. Зі свого боку міста зобов’язуються всіляко сприяти розвитку книговидання і промоції читання. З 2001 року світовими книжковими столицями вже побували Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Боґота, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Бангкок, Вроцлав та ін. Цьогоріч нею стало місто Конакрі (Ґвінея).

 

Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності. Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Ще одним важливим аспектом є усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури, незалежно від форми представлення інформації.

 

Єфремова Анастасія

 

 20-04-2021

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

21 КВІТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТВОРЧОСТІ ТА ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Знання потрібні людині, щоб жити. Щоб життя було приємним, зручним, комфортним та максимально безпечним. Такі знання набуваються нами через закладений в нашій природі творчий процес. Він дозволяє створювати щось унікальне і корисне, що часто породжує справжні інновації, а вони в свою чергу дозволяють нам вирішувати ті завдання, які ставить перед нами завжди мінливий неповторний поточний момент.
Так, «творчість дозволяє собі багато помилятися, але мистецтво знає, які з цих помилок слід зберегти» - сказав якось Скотт Адамс.
Без творчості та інновацій життя набуває вельми неприємного відтінку, адже течія життя передбачає освіжаюче його оновлення.
Основні проблеми творчості та інновацій не завжди лежать на поверхні, адже отриманих нами знань дуже часто недостатньо для адекватної реакції на нові і непередбачувані виклики.
Кожен момент часу, як і кожна в нашому світі людина, - унікальний. Унікальні завдання легше і ефективніше вирішувати за допомогою унікальних підходів, а вони можуть бути результатом лише природного творчого процесу.
Як показує практика і численні дослідження (наприклад, проведене доктором Кім, професором творчості та інновацій в коледжі Вільяма і Мері, в 2017 році на тему кризи творчості), суспільство починає програвати, коли робить ставку на закріплення вже відомих знань за рахунок розвитку творчого потенціалу. І це стосується в першу чергу системи освіти.
Щоб виробити ефективні підходи до вирішення нарастаючої кризи творчості, багато країн змінюють усталені догми і починають формувати позитивний тренд щодо даної проблеми. Так з’явився Всесвітній день творчості та інновацій.
Вперше цей день відзначався в більш ніж 50 країнах миру 21 квітня 2002 року. У 2017 році за підтримки Генеральної асамблеї ООН Всесвітній день творчості та інноваційної діяльності став офіційним міжнародним заходом.
 


20-04-2021

БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ

 

ЯК ВЛУЧНО ПІДІБРАТИ ДЛЯ НАУКОВОЇ СТАТТІ КЛЮЧОВІ СЛОВА?

Підготовка наукової статті включає багато етапів, про які вченому важливо знати. Одним з них є підбір ключових слів, які сприяють кращому пошуку наукової статті у базі даних. До цього необхідно віднестися відповідально, і далі в статті ми розглянемо чому.

 

Ключові слова – це одне слово чи словосполучення, але не речення. Їхня кількість має бути від 5 до 10. Важливо пам’ятати, що правильно підібрані ключові слова – це прозора індексація, перегляд науковцями Вашого відкриття, збільшення кількості цитування автора. 

Часто вимоги до ключових слів можна знайти на сайті видання, куди автор збирається подавати роботу. Перед подачею обов’язково ознайомтеся з ними.

Докладніше

Для чого підбирають ключові слова?
Ключові слова допомагають організувати в систему усі статті, швидше знайти роботи, згрупувати схожі, класифікувати їх. Вони економлять час, коли Ви знайомитеся з матеріалом, навіть, у друкованому вигляді. За допомогою них Ви можете зрозуміти, яка тема аналізується у статті.

Потрібно розуміти, що в різних наукових напрямках використовують різні ключові слова. Їх краще розташувати після анотації.

 

Як підібрати ключові слова?
* Випишіть терміни, ключові фрази, словосполучення, які важливі для сфери, у якій Ви працюєте.

* Проаналізуйте лексику Ваших колег.

* Скористайтесь базою даних та перевірте, чи є ключові слова, які Ви плануєте використати, у пошуці сервісу.

* Окрім ключових слів, правильно підберіть назву статті та складіть грамотно її анотацію. Слова з назви не мають повторюватися в ключових.

 

Вплив правильно підготовлених ключових слів

* Ви звернете увагу наукової спільноти на свої дослідження.

* Інші вчені легше знайдуть Ваші роботи у базі даних та зможуть побачити матеріал під час перегляду іншої роботи.

 

Слід пам’ятати, що підготовка наукової статті до публікації вимагає від вченого розуміння та виконання усіх вимог журналу та баз даних. 

©Publ.Science

 15-04-2021

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ КУЛЬТУРИ: ІСТОРІЯ СВЯТА

15 квітня – знаменний день для всієї світової культури. Саме цього дня в 1935 році було підписано міжнародний договір «Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам ‘яток», який ще називають Пактом Реріха.

Договір підписали у Вашингтоні представники 21 країни на чолі з президентом США Ф. Рузвельтом.

Докладніше

 

Пакт Реріха відомий ще як Червоний Хрест Культури. Відомий філософ, художник, письменник, мандрівник Микола Реріх закликав його підписати ще під час першої світової війни, 1914 року,  і його тоді підтримали такі відомі письменники та науковці, як Ромен Роллан, Бернард Шоу, Альберт Ейнштейн, Герберт Уеллс, та інші.

 

У Пакті містяться загальні принципові положення про захист культурних цінностей та повагу, яку їм слід надавати. Це – універсальний документ, який може застосовуватися в мирний час та в разі збройного конфлікту.

 

Микола Реріх запропонував спеціальний знак – стяг миру для ідентифікації об ‘єктів охорони: біле полотно з червоним колом, у якому були зображені ще три червоні кола. Символізують минуле, сьогодення й майбутнє та об’єднуються кільцем вічності. Стяг миру – символ миру та об’єднання людей для високих гуманних цілей.

 

Такий знак зустрічається на багатьох пам ‘ятниках культури різних епох в різних куточках земної кулі.

 

Засуджуючи війну, громадський діяч Микола Реріх звернувся до всього світу із закликом вберегти пам’ятки культури від варварського руйнування.

 

До речі, Реріх дуже любив та поважав Україну. У Петербурзі він закінчив Академію мистецтв у класі професора Архипа Куїнджі – відомого українського живописця-пейзажиста.

 

Також змалечку перебував під впливом таких видатних українців, як Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Микола Костомаров, Данило Мордовцев, Михайло Микешин, який, до речі, утримував меморіальну майстерню Шевченка і давав якраз у ній уроки юному Реріху. Там він і побачив твори Шевченка, які вразили його на все життя. З тих пір він не розлучався з «Кобзарем» Шевченка, де б не був.

 

Ось як про це згадував його син Юрій: «„Кобзар“ належав до улюблених книжок батька і часто читався в сімейному колі Реріхів. Батько впродовж всього життя дуже любив Шевченка. Реріх багато подорожував і захоплювався Україною, її мовою і культурою.  „Я не знаю таких співучих і музикальних народів, як український і прибалтійський“ — писав він на схилі життя».

 

Тож  зі святом нас, друзі! Людина не може жити без хліба не лише земного, але й духовного. Культура наповнює  позитивною енергією все людство, допомагає творити, зберігати надбання та відкривати нове.

Без духовних цінностей абсолютно неможливе існування людства, тому берегти їх необхідно навіть у найважчі часи!

 14-04-2021

БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ

 

НАУКОВО-ПУБЛІКАЦІЙНЕ СЕРЕДОВИЩЕ: РЕЦЕНЗОВАНІ ЖУРНАЛИ ПРОТИ ХИЖАЦЬКИХ

У науково-публікаційному середовищі функціонує велика кількість журналів. Науковець прагне популяризувати та інтернаціоналізувати результати свого дослідження. Однак, в епоху, коли розвиваються електронні видання, і діє політика відкритого доступу, формується сприятливе середовище для розвитку хижацьких видань. Унаслідок цього виникає проблема порушення етики наукових публікацій, прийняті статті не індексуються у міжнародній базі даних Scopus або Web of Science Core Collection. Тому постає актуальність вивчення екології взаємовідносин між науковцем та редакцією журналу для того, щоб не потрапити до хижацького журналу, що веде нестабільну, недобросовісну діяльність, а іноді дублює авторитетні міжнародні видання.

Докладніше

 
Розглянемо детальніше принцип роботи видань хижацького типу. Модель бізнесу такої групи журналів має лише комерційну мету, інакше кажучи, Ви нам заплатіть, а ми зі свого боку, без надання рецензії чи з тією, що Ви самостійно напишете – опублікуємо будь-який матеріал у стислі терміни. Отже, виникає попит на швидку публікацію та функціонування хижацьких журналів. З огляду на сказане вище, постає питання: «Як розпізнати якісний журнал від хижацького?» Я вважаю, що у цьому контексті необхідно розглянути критерії хижацьких журналів, публікаційний процес, бізнес-моделі видань та діяльність міжнародних організацій і баз даних, які періодично здійснюють моніторинг на відповідність вимогам якості журналів.
 
Діяльність Джеффрі Білла
Першим, хто привернув увагу до цієї проблеми у 2010 році та увів поняття «хижацькі видання», був американський бібліотекар – Джеффрі Білл. Саме він сформував список таких видань та видавців, який отримав назву «Список Білла». Однак, щоб не потрапити у воронку хижацьких журналів, чи варто посилатися на нього та вважати єдиним верифікованим джерелом? На мою думку, список Білла – це суб’єктивна вибірка і у цьому «чорному списку» міг опинитися будь-який журнал.  
 
Джеффрі Білл отримав вищу освіту з гуманітарних наук (іспанська та англійська мова), але не мав вченої ступені, не вів активну наукову діяльність, не був членом редакційної колегії, тому, рецензуючи видання з соціальних, медичних та інших наук, виникає питання, чи дійсно видання, що потрапили у список Білла – хижацькі?
 
Джеффрі Білл, формуючи свій список, зважав на два критерії: спам-розсилка про набір статей та оплата публікацій. Вибір цих критеріїв не аргументований, і я вважаю, що видавці можуть надсилати розсилку про можливість публікації у певному виданні з метою запрошення різних університетів до співпраці. Окрім цього, для того, щоб фінансово вижити, більшість видавців приймають публікаційний внесок. До речі, з 2017 року список Білла є недійсним.
 
Критерії аналізу недобросовісного видання
З огляду на актуальність проблематики, з’являються дедалі більше Інтернет-ресурсів, що займаються викриттям хижацьких видань. Вони виділяють такі основні критерії відбору недобросовісних журналів:
* відсутність рецензування або прийняття рецензії від автора;
* плагіат, 50 % самоцитування;
* збільшення обсягів публікацій.
 
Але й вони не надають наукову характеристику видання, а лише відображають ознаки, що вказують на некоректну редакційну політику. Водночас аналіз видань, що потрапляють у списки хижацьких, є поверхневим і суб’єктивним. Зазвичай аналізують окремі статті з різних номерів журналу, а не конкретного номеру, що істотно викривлює діяльність видання. Виникає питання «Лише певна кількість публікацій неякісна, а усі інші прийнятної якості?» Тому вважати такі ресурси єдиним достовірним джерелом, що викриває хижацькі журнали не варто.
 
Публікаційний процес
Для того, щоб не потрапити у пастку хижацьких видавців потрібно розуміти політику публікаційного процесу (рисунок 1):
 
 
Рисунок 1. Складові публікаційного процесу у фаховому виданні
 
З огляду на рисунок 1, обов’язковим критерієм фахового видання – є надання рецензії редакцією журналу на роботу автора, а вже потім сплата публікації. Тому платна публікація – це не завжди ознака хижацького журналу. Головне дотримуватися правильної послідовності як вказано на рисунку 1. Окрім цього, необхідно розуміти бізнес-модель журналу (таблиця 1).

Бізнес-моделі наукових журналів
 
Таблиця 1. Характеристика бізнес-моделей наукових журналів

 

Назва

 

 

Процес діяльності

 

 

Плата за публікацію

 

Традиційна модель

 

Подача статті – рецензування – прийняття / відхилення

 

 

Публікація безкоштовно, але доступ до статті платний

 

Відкритий доступ

 

Подача статті – рецензування – прийняття – публікаційний внесок

 

 

Публікація платна, а доступ до статті безкоштовний

 

Гібридна модель

 

Подача статті – рецензування – прийняття / відхилення

 

Автор самостійно вирішує, як буде поширюватися стаття: за традиційною моделлю чи відкритим доступом

 

 

Хижацька модель

 

Подача статті – прийняття

 

 

Платна публікація

 

Хто займається розпізнаванням хижацьких журналів?

Як розпізнати недобросовісні журнали та уникнути публікації у хижацькому журналі? Існує професійна Асоціація видавців відкритого доступу (OASPA), яка намагається виокремити рецензовані видання від хижацьких. Крім цього, є наукометричні бази індексації, такі як Scopus, Web of Sciences Core Collection, Index Copernicus (соціо-гуманітарні науки), PubMed (медичні науки) тощо. Scopus та Web of Sciences Core Collection здійснюють моніторинг журналів і видаляють тих, що порушують стандарти Комітету з етики наукових публікацій (Committee on Publication Ethics), публікуючи списки таких видань на офіційних сайтах. Загалом є основні критерії, за якими можна визначити якісний журнал, насамперед це:

* чітко визначено цілі та проблематика журналу;

* відображення коефіцієнта прийняття статей, тобто співвідношення поданого матеріалу до прийнятого;

* прозорий процес рецензування; зазначення положень протидії плагіату;

* визначення політики відкритого доступу;

* визначення положень щодо своєї публікаційної етики;

* стабільна періодичність, приблизно однакова кількість статей та сторінок номеру;

* чітко визначені правила для авторів, процес прийняття та відкликання статті.

Тому, обираючи видання для публікації власного дослідження, варто зважати на згадані вище критерії та перевіряти індексацію певного журналу у згаданих вище базах, актуальні списки виключених видань із цих баз. Авторитетні журнали обов’язково дотримуються процесу рецензування (від двох тижнів до півроку) та політики протидії плагіату, публікуючи оригінальні дослідження, у яких унікальність статті становить понад 80 %.

Катерина Сосєдко

Автор журналу «Наука та метрика», експерт у сфері наукового редагування.

 10-04-2021

ПОСЛУГИ ТА СЕРВІСИ

 

ЕЛЕКТРОННІ РЕСУРСИ БІБЛІОТЕКИ НТУ НА ДОПОМОГУ ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСУ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

Звертаємо увагу наших шановних користувачів, що попри складний час пандемії коронавірусу та відповідних обмежень для суспільства  життя у сфері навчання й науки триває.

Карантинні обмеження внесли свої корективи в нашу роботу і додали незручностей, але бібліотека і далі продовжує надавати доступ до електронних  ресурсів, якими ви можете скористатися дистанційно.

Подаємо короткий огляд ресурсів, найбільш популярних серед користувачів.

Докладніше

 

ЕЛЕКТРОННИЙ КАТАЛОГ БІБЛІОТЕКИ

Каталог містить бібліографічну інформацію і розкриває склад та зміст бібліотечного фонду друкованих (книги, брошури, періодичні видання, нормативно-технічні документи, дисертації, автореферати дисертацій, тощо), електронних документів (повнотекстові видання викладачів НТУ), бібліографічні описи статей і слугує для забезпечення вільного доступу до інформаційних ресурсів бібліотеки та реалізації багатоаспектного інформаційного пошуку.

 

Електронний каталог періодичних видань містить бібліографічну інформацію про періодичні видання з фонду бібліотеки. Інформація про періодичні видання представлена за період з 2002 року по поточний рік.

 

Електронна картотека статей містить бібліографічні описи статей з журналів та збірників, що знаходяться в бібліотечному фонді з 2003 року.

 

Швидкість та оперативність пошуку, доступність 24 години на добу, 7 днів на тиждень роблять електронний каталог бібліотеки одним із найзатребуваніших ресурсів.

Доступ до електронного каталогу Бібліотеки НТУ здійснюється цілодобово за умов авторизації.

 

ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА ПОВНОТЕКСТОВИХ ВИДАНЬ ПРОФЕСОРСЬКО-ВИКЛАДАЦЬКОГО СКЛАДУ НТУ

 

Мета створення електронної бібліотеки НТУ полягає в наступному: збереження та організація використання власних електронних інформаційних ресурсів в різних галузях знань та надання доступу до них користувачам бібліотеки із використанням засобів сучасних інформаційних технологій для підвищення ефективності і якості освітнього процесу.

 

Електронна бібліотека є універсальною за змістом. Тематичний склад ресурсів визначається відповідно до освітнього та  наукового процесів університету.

 

Інформаційні ресурси Електронної бібліотеки містять у собі:

  • електронні аналоги (версії) друкованих видань (навчальні підручники та посібники, курси лекцій, навчально-методичні комплекси, методичні вказівки до виконання лабораторних та курсових робіт, монографії та ін.), що були передані до Бібліотеки НТУ авторами (правовласниками);
  • електронні видання, які були передані до Бібліотеки редакційно-видавничим відділом Національного транспортного університету;
  • авторські видання інших видавництв, отримані через легітимні джерела комплектування.

Рівень доступності:

  • локальний доступ (інформаційні ресурси, доступ до яких є тільки в локальній мережі НТУ).

З метою дотримання принципів академічної доброчесності та норм законодавства про авторське і суміжні права, доступ до електронних видань університету організовано за умов авторизації.

Для початку роботи з електронною бібліотекою (через електронний каталог)  необхідно авторизуватися.

 

Що таке «авторизація» і для чого вона потрібна?

Мається на увазі перевірка, що здійснюється комп'ютерною системою або сайтом для ідентифікації користувача перед отриманням їм права доступу до системи або інтернет-ресурсу. Авторизований користувач може виконувати в системі певні дії, не доступні іншим особам.

Авторизація потрібна для того щоб система змогла пізнати Вас, як свого користувача і допустити до своїх ресурсів.

 

Як виконати авторизацію?

Пройдіть за посиланням http://lib.ntu.edu.ua/catalog/login.html.

Перед Вами з'явиться вікно авторизації.

Початково є два поля, в яких введені користувачем дані перевіряються автоматично.

Поля форми авторизації повинні бути обов'язково заповнені. Потрібно ввести логін та пароль.

В поле "Логін" вводимо – ntu (маленькими літерами), а у поле "Пароль" –  ідентифікаційний податковий номер (складається з 10 цифр). Після цього натискаємо кнопку «Увійти».

Таким чином користувач потрапляє на сторінку інформаційно-пошукової системи електронного каталогу бібліотеки НТУ.

 

Що відбувається при введенні невірних даних?

Помилка при авторизації блокує відвідувача.

Помилка авторизації – це невірне введення логіна або пароля. При наборі кодових слів, користувач повинен звертати увагу на правильний порядок символів, регістр, встановлену розкладку клавіатури.

 

Як знайти повнотекстове видання викладача?

В поле «Автор» інформаційно-пошукової системи електронного каталогу потрібно ввести прізвище автора  електронного документа. 

Поставити позначку у вікні «Електронна копія» (в нижній частині сторінки) і здійснити запуск кнопкою «Вибрати».

Після відкриття переліку бібліографічних описів навчально-методичних посібників певного автора вибрати потрібний документ і здійснити запуск гіперпосилання.

 

У випадку виникнення проблем при входженні до електронного каталогу просимо звертатися до Інформаційно-обчислювального центру НТУ за тел. +38 (044) 280-28-31

 

УВАГА! Документи з фонду Електронної бібліотеки призначені лише для особистого використання користувачів бібліотеки та не передбачають подальшого поширення, копіювання, публікації, тиражування будь-якими засобами, передачі іншим особам, використання з комерційною метою, розміщення на інших веб-сторінках, розсилання та ін. За порушення цієї вимоги користувачі несуть особисту відповідальність у відповідності до діючого законодавства України.

 

Статтею 444 Цивільного кодексу України визначено, що твір може бути вільно, без згоди автора та інших осіб, та безоплатно використаний будь-якою особою, як цитата з правомірно опублікованого твору або як ілюстрація у виданнях, радіо- і телепередачах, фонограмах та відеограмах, призначених для навчання, за умови дотримання звичаїв, зазначення джерела запозичення та імені автора, якщо воно вказане в такому джерелі, та в обсязі, виправданому поставленою метою.

 

Отже, працюємо спільно, будемо на зв’язку й надалі.

 

Зав. відділом ІТ та КЗ бібліотеки

Рассказова В. А.

 

 
Сторінка: 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23